Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna sprawiedliwa - zwycięstwo idei „wojny sprawiedliwej” na przykładzie powieści „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wojna sprawiedliwa” – sformułowanie to brzmi po trosze jak oksymoron. Jakikolwiek konflikt zbrojny automatycznie budzi negatywne skojarzenia, przywodzi na myśl cierpienie, zniszczenia i śmierć. Termin ten pojawił się już w starożytności. Cyceron (filozof i polityk rzymski, żyjący w I w. p.n.e.) używał go dla odróżnienia działań militarnych od krwawych najazdów barbarzyńskich. Ostatecznie spopularyzował go święty Augustyn (biskup i filozof, IV-V w. n.e.) twierdząc, że taka wojna musi być prowadzona przez legalną władzę, mieć sprawiedliwe intencje i dążyć do wymierzenia kary złu.

W powieści Lwa Tołstoja pt: „Wojna i pokój” przedstawiony jest konflikt z najeźdźcą, którego ambicją jest podbić całą Europę. Ostrze ekspansji kieruje na wschód, do pokrytej śniegiem Rosji. Armię popycha geniusz wodza, który konsekwentnie odnosi kolejne zwycięstwa, roznosząc wojska przeciwników w pył; tworząc własny mit i powiększając swoją chwałę, Napoleon niósł cierpienie i pożogę. U kresu jego wędrówki czekają na niego ludzie zaciekle broniący swojego życia i państwa. Nie walczą oni z pobudek ambicji, chęci zdobycia sławy, ale – by obronić swoją niezależność. Priorytetem nie jest dla nich przetrzebić...

Podobne wypracowania