Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Salinger „Buszujący w zbożu” - charakterystyka Holdena Caulfielda

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohater powieści „Buszujący w zbożu” to siedemnastoletni Amerykanin, pochodzący z zamożnej rodziny. Holden Caufield jest jednocześnie narratorem swojej opowieści, przebywając w szpitalu, wspomina kilka dni ze swej ucieczki ze szkoły. Od tego wydarzenia minęło już kilka miesięcy, Holden ocenia je więc z pewnej perspektywy.

Holden ma młodszą siostrę, Phoebe, którą bardzo kocha i z którą znajduje wspólny język, oraz starszego brata, który nie pojawia się w powieści, dowiadujemy się o nim, że jest scenarzystą. Z jednej strony Holden jest dumny z brata, który ma zdolności pisarskie, z drugiej zarzuca mu, że sprzedaje je na potrzeby filmu, który nie jest prawdziwą sztuką. Rodzeństwo straciło najmłodszego brata, Alika, który zmarł w dzieciństwie. Holden często go wspomina, paradoksalnie młodszy, nieżyjący brat jest dla niego wzorem, a pamięć o nim mobilizuje go do zmiany swojego postępowania. Rodzice mieszkają w Nowym Jorku, jego ojciec pracuje jako radca prawny, a matka prowadzi dom. Holden ma poczucie, że on z rodzeństwa spisuje się najgorzej, nie odnosi sukcesów, nie jest tak dobry jak Phoebe i wciąż zawodzi rodziców: „Szczerze mówiąc, ja jeden nie udałem się w rodzinie. Starszy mój...

Podobne wypracowania