Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Caspar David Friedrich „Na żaglowcu” - opis obrazu, interpretacja

Pejzaż ze sztafażem był jednym z ulubionych sposobów kompozycji obrazów stosowanych przez Caspara Davida Friedricha. Najczęściej przedstawiał on krajobraz zza pleców postaci go oglądających. Majestatyczność niemalże nieskończonych przestrzeni w sposób bardzo silny kontrastowała z osobami ukazanymi na ich tle. Obraz „Na żaglowcu” przedstawia taką właśnie wizję krajobrazu.

Na pierwszym planie widzimy maszt łódki oraz liny podtrzymujące żagiel. Na dziobie okrętu siedzą kobieta i mężczyzna, którzy trzymając się za ręce, wpatrują się w ledwie zaznaczoną linię brzegową. Czerwona suknia bardzo dobrze zgrywa się z czernią ubrania towarzysza. Nad wszystkim góruje biel rozpostartego żaglu.

Łódź przecina ciemnogranatowe morze i zbliża się w stronę mglistych zarysów miasta. Nieco niepokojące jest wyblakłe niebo, które miejscami przysłaniają lekko czarne chmury. Jednak kolorystyka dzieła jest bardzo przyjemna dla oka. Delikatne barwy powodują, że nic nie rozprasza uwagi widza, dzięki czemu można skupić się na całości płótna.

Postaci umieszczone w łódce zmierzają do celu, którym najpewniej jest zarysowujące się miasto. Co może oznaczać ich wędrówka? Zapewne da się ją odczytać jako metaforę ludzkiego życia – wielkiej podróży. Przecież człowiek także pragnie dotrzeć do celu, a używając terminologii żeglarskiej, na swojej drodze spotyka wiele nieprzyjaznych wiatrów i sztormów. Wszystko to zagraża możliwości osiągnięcia celu. Dlatego podczas tej wędrówki warto mieć wsparcie – najlepiej w szczególnie bliskiej osobie. Być może dzieło można odczytać także inaczej. Podróż łódką może być idealnym momentem na kontemplację i refleksję nad codziennym życiem. Para znajduje się z dala od cywilizacji i codziennego zamętu, dzięki temu pojawia się szansa na koncentrację nad sprawami duchowymi.

„Na żaglowcu” to obraz, który można odczytywać na wiele różnych sposobów, jednak można mieć pewność, że artyście nie chodziło tylko o oddanie piękna krajobrazu, ale także o przekazanie pewnych prawd o życiu.

Podobne wypracowania do Caspar David Friedrich „Na żaglowcu” - opis obrazu, interpretacja