Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Andrzejewski „Popiół i diament” - charakterystyka Maćka Chełmickiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maciek Chełmicki należał do pokolenia AK-owców, którzy po zakończeniu wojny czuli, że muszą dalej walczyć o wolną Polskę. Już nie z Niemcami, ale z komunizmem sowieckim. Urodził się około roku 1920, w powieści pojawia się jako dwudziestoparoletni młodzieniec. W jego postawie dominuje filozofia katastrofizmu, wojna odebrała mu i innym radość życia, beztroskę młodości. Skazała na walkę z najeźdźcą. Dla Polski owa walka nie kończy się w 1945 roku, ale zaczęła na nowo.

Brał udział w powstaniu warszawskim. Po potem zaciągnął się w szeregi podziemnej organizacji, której celem jest zwalczanie komunizmu i komunistów. Podczas jednej z akcji, w której miał zginąć Stefan Szczuka, partyjny urzędnik, dochodzi do pomyłki. Ginął dwaj niewinni robotnicy. Maciek zobowiązuje się zabić Szczukę. Wprowadza się do hotelowego pokoju, sąsiadującego z pokojem Szczuki. W tym hotelu poznaje barmankę, Krystynę. Ta znajomość doprowadzi do zmiany postawy bohatera.

Maciej uważany był za twardego i nieczułego. Kiedy w rozmowie z Andrzejem przyznaje, że chciałby mieć rodzinę, móc kłócić się z nią, potem godzić, przyjaciel go nie poznaje. Maciek wyznawał zasadę, że lepiej jest nie przywiązywać się do niczego, gdyż potem boli jak trzeba to zostawić....

Podobne wypracowania