Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wywiad z Janem Brzechwą na temat jego życia i twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czarodziej dzieciństwa pokoleń

- Naprawdę nazywa się Pan Jan Lesman. Skąd wzięło się nazwisko Brzechwa?

- Wymyślił je mój brat stryjeczny Bolesław, który zresztą i swoje nazwisko z żydowskiego Lesman zmienił w Leśmian. Brzechwa jako wyraz pospolity oznacza tylną część strzały, która zapewnia jej stabilizację podczas lotu. Z całą pewnością mój kuzyn najlepiej nadawał się na autora mojego pseudonimu.

- W duecie z Julianem Tuwimem jest Pan najbardziej znanym i docenianym przez dorosłych autorem wierszyków i bajek, które dzieci uwielbiają. Na Pana twórczości wychowały się pokolenia Polaków i nic nie wskazuje na to, że to w przyszłości się zmieni. Pana dorobek jest nieśmiertelny. Gdzie tkwi tajemnica takiego niesamowitego zjawiska?

- Pisanie wierszy dla dzieci i z myślą o dzieciach było zawsze dla mnie niezwykle satysfakcjonującym i dającym wiele radości zajęciem. Pomysły same przychodziły do głowy, a pochodziły z obserwacji świata, które potem układały się same w rymowane mikropowiastki o życiu. Często też pretekstem do ukazania zachowań, zjawisk właściwych ludziom stawał się świat roślin i zwierząt. Zawsze uważałem, że takie personifikacje najbardziej trafiają do dzieci, bo sam od dzieciństwa...

Podobne wypracowania