Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewa Nowak „Wszystko, tylko nie mięta” - opracowanie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść ta przeznaczona jest głównie dla młodzieży, ale uważam, że człowiekw każdym wieku odnajdzie w niej coś dla siebie. Jest to opowieść wzruszająca, ale też pełna humoru. Porusza problemy dnia codziennego zwykłych ludzi i dlatego jest tak bardzo autentyczna.

Książka opowiada historię rodziny Gwidoszów, która mieszka w Warszawie. Rodzina składa się z mamy, taty, babci oraz trójki dzieci. Kuba to najstarszy z rodzeństwa. Chłopak zakochuje się w kalekiej dziewczynie i doświadcza wielu trudnych chwil. Musi zdecydować, co jest dla niego w życiu najważniejsze. Być może zbyt późno zorientował się, jak ważna jest dla niego ta dziewczyna i ze wszystkich sił stara się odzyskać jej uczucie. Malwina to pogodna nastolatka, która jak większość dziewcząt w jej wieku posiada wiele kompleksów. Bohaterka uważa, że jest zbyt gruba, marzy o pięknej figurze i postanawia się odchudzać. Niestety, nie jest do końca szczęśliwa. Czuje, że brakuje jej miłości, takiej namiętnej, pierwszej, prawdziwej. Bardzo chciałaby mieć chłopaka i może właśnie dlatego zależy jej na utracie wagi. Konstruując postać Malwiny autorka porusza bardzo ważny problem, a mianowicie temat anoreksji. Jest on w dzisiejszych czasach bardzo aktualny, a historia Malwiny pokazuje, że waga to nie wszystko, liczy się przede wszystkim wnętrzne człowieka. Najmłodszą córką państwa Gwidoszów jest Marynia, spontaniczna, pełna energii i życiowej ciekawości dziewczynka. Bohaterka pragnie jak najlepiej poznać i zrozumieć świat, dlatego nieustannie zadaje swoim rodzicom pytania o charakterze nawet filozoficznym.

Książka pokazuje historię zwyczajnej, polskiej rodziny. Jest w niej miłość i zrozumienie, a jednak nie brakuje kłopotów. Wszyscy mieszkańcy domu borykają się z własnymi problemami i słabościami. Nie są to sprawy błahe, bo przecież kalectwo lub anoreksja to niemal społeczne kłopoty dzisiejszych czasów. Jednak to właśnie dzięki rodzinie młodzi bohaterowie dochodzą do wewnętrznej równowagi i odnajdują swoje drogi. Miłość rodzicielska potrafi zdziałać naprawdę wiele, jeśli ma się kochających i wyrozumiałych bliskich można sobie pozwolić na błędy.

„Wszystko, tylko nie mięta” to przede wszystkim powieść o miłości. Tej rodzicielskiej, siostrzanej, rodzinnej, ale też pierwszej młodzieńczej, trudnej bolesnej. Ewa Nowak pokazała tak ważny dla młodzieży problem z wielu perspektyw, ale jednocześnie pokazała, że nie ma sytuacji bez wyjścia i wszystko może się dobrze ułożyć.

Podobne wypracowania