Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Król Salomon - najbogatszy człowiek wszech czasów. Na czym polegało bogactwo króla Salomona?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Salomon objął tron Izraela po swym ojcu, Dawidzie, doprowadzając monarchię hebrajską do największego rozkwitu i potęgi na przestrzeni jej dziejów. Księga Królewska Starego Testamentu tak opisuje jego bogactwo: „Waga złota, które co rok dostarczano Salomonowi, wynosiła sześćset sześćdziesiąt sześć talentów złota (…) Wszystkie naczynia, z których pił król Salomon, były złote. Również szczerozłote były wszelkie naczynia „Domu Lasu Libanu”. Nie było srebra: nie ceniono go w czasach Salomona. (…) Król Salomon bogactwem i mądrością przewyższył wszystkich królów ziemi. Wszyscy więc udawali się do Salomona, aby posłuchać jego mądrości, jaką Bóg obdarzył jego serce.”

Jego rządy doprowadziły do niezwykle prężnego rozwoju terytorialnego Izraela, ale również stały się epoką architektonicznego renesansu całej monarchii, pozostawiając po sobie wiele monumentalnych budowli. Najważniejszą z nich była świątynia w Jerozolimie, której budowę  i przyozdabianie opisuje skrupulatnie jeden z rozdziałów Księgi Królewskiej, dając wyobrażenie o jej przepychu i staranności, z jaką zaplanowano każdy, nawet najmniejszy detal. Tuż po ukończeniu wszystkich...

Podobne wypracowania