Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Johann Wolfgang Goethe „Faust” - charakterystyka Małgorzaty

Bohaterka dramatu Goethego „Faust”, Małgorzata, jest młodą, wiejską dziewczyną w wieku około czternastu lat. Jej pochodzenie wiąże się ściśle z jej sposobem bycia – Małgorzata jest osobą prostolinijną i rzeczową, z natury dobrą i szczerą. Posiada mocno rozwiniętą intuicję (cecha charakterystyczna dla bohaterki wywodzącej się z ludu), która pozwala jej na rozpoznanie w Mefistofelesie złego demona.

Małgorzata jest również osobą naiwną i łatwowierną – pomimo cnotliwego charakteru szybko zostaje uwiedziona przez Fausta. Bohater zdobył jej względy za pomocą ofiarowanych jej klejnotów – zachwyt Małgorzaty utwierdza czytelnika w przekonaniu o jej prostocie.

Sprowadzona przez Fausta na złą drogę Małgorzata oddaje mu się i zachodzi w ciążę, po czym przerażona i oszołomiona topi swoje nowonardzone dziecko, za co trafia do więzienia. Nie zostaje jednak potępiona przez Boga, ponieważ szczerze żałuje swojego czynu, do którego została niejako zmuszona, wmanewrowana przez postępowanie Fausta i Mefistofelesa.

Małgorzata symbolizuje prostolinijną szczerość oraz potęgę uczucia, która ma wielką moc (w rzeczywistości zmienia Fausta oraz jego nastawienie względem świata). Jest ona postacią znaczącą, mającą wielki wpływ na rozwój wypadków oraz niejako zbawiającą duszę Fausta.

Postać Małgorzaty stała się inspiracją dla Michaiła Bułhakowa w jego powieści „Mistrz i Małgorzata” – zainicjowała istnienie postaci Friedy.

Podobne wypracowania do Johann Wolfgang Goethe „Faust” - charakterystyka Małgorzaty