Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw dziecka w literaturze na przykładzie „Blaszanego bębenka” Grassa oraz innych dzieł literackich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gunter Grass w swojej powieści „Blaszany bębenek” uczynił głównym bohaterem i narratorem trzyletnie dziecko. Pomijając literatury przeznaczoną dla dzieci, zabieg to bardzo rzadki. Ale Oskar Matzerath nie jest zwykłym trzylatkiem, właściwie nie sposób określić jednoznacznie jego wieku, ponieważ w dniu trzecich urodzin spada ze schodów i jego rozwój zostaje zahamowany. Chłopiec pozostaje trzylatkiem mimo upływu lat. Jednak jego świadomość, sposób postrzegania rzeczywistości i jej komentowania jest wyjątkowo dojrzały.

Bohater dziecięcy pojawia się w literaturze raczej późno i bardzo nieśmiało. W literaturze staropolskiej brak przykładów utworów, w których dziecko odgrywałoby główna rolę. Postaci dziecięce pojawiają się czasem w fabule, ale raczej marginalnie, bez wnikliwej analizy ich postrzegania świata. Pisząc cykl „Trenów” Kochanowski opłakiwał swoją  córeczkę, jednak to jego ojcowskie uczucia cały czas są na pierwszym planie. O samej Urszuli dowiadujemy się raczej niewiele, a jej charakterystyka jest wyidealizowana. Poeta skupia się przede wszystkim na swoich nadziejach, jakie w niej pokładał.

Aż do pozytywizmu niewiele się zmieniło w kwestii kreowania...

Podobne wypracowania