Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - interpretacja powieści

Angielska powieściopisarka urodziła się w 1848 roku w Manchesterze, zmarła w 1924 roku w Nowym Yorku. Wydany w 1909 roku „Tajemniczy ogród” przyniósł jej dużą sławę i zaliczany jest w poczet najlepszych utworów pisarki.

Głównymi bohaterami  powieści „Tajemniczy ogród” są dzieci. Dziewięcioletnia Mary Lennox przyjeżdża do Anglii z Indii po śmierci swoich rodziców.  Ma zamieszkać wraz z wujem - Archibaldem Cravenem - w jego posiadłości Misselthwaite Manor.

Mary jest trudnym, rozpieszczonym dzieckiem, sama przed sobą nie przyznaje się jak bardzo brakuje jej rodziców. Wuj nie dąży do zaprzyjaźnienia się z dziewczynką, jej największymi przyjaciółmi zostają pokojówka Marta Sowerby i jej brat Dick. Obydwoje nie zwracają uwagi na humory dziewczynki, czym początkowo wyprowadzają ją z równowagi, ale potem Mary zmienia się i dorośleje. 

Dziewczynka odkrywa także obecność w domu wuja jeszcze jednego domownika. Jest nim Colin Craven - syn wuja. Colin żyje w odosobnieniu, jest hipochondrykiem przekonanym o swojej śmiertelnej chorobie. Po posiadłości porusza się na wózku, nigdy nie wychodzi na zewnątrz. Ojciec nie ma z nim kontaktu, ponieważ podświadomie obwinia syna o śmierć swojej żony, która zmarła przy porodzie.

Mary Lennox zaprzyjaźnia się z Colinem i zabiera go do tajemniczego ogrodu, który odkryła wspólnie z Dickiem. Okazuje się, że niedostępna część ogrodu należała kiedyś do zmarłej matki Colina. Dzieci przywracają ogród do życia, sieją w nim nowe rośliny, dużo przy tym rozmawiając. Mary udaje się przekonać Colina, by wstał z wózka i zrobił niespodziankę swemu ojcu, który był w tym czasie na wyjeździe poza domem. Gdy Archibald wrócił do swej posiadłości Colin rzucił się mu w ramiona, chodząc o własnych siłach.

Powieść „Tajemniczy ogród” opowiada przede wszystkim o sile przyjaźni i niszczącej mocy samotności. Pokazuje także siłę i mądrość dzieci, które często rozwiązują swoje problemy lepiej niż dorośli.

Podobne wypracowania do Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - interpretacja powieści