Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - interpretacja powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Angielska powieściopisarka urodziła się w 1848 roku w Manchesterze, zmarła w 1924 roku w Nowym Yorku. Wydany w 1909 roku „Tajemniczy ogród” przyniósł jej dużą sławę i zaliczany jest w poczet najlepszych utworów pisarki.

Głównymi bohaterami  powieści „Tajemniczy ogród” są dzieci. Dziewięcioletnia Mary Lennox przyjeżdża do Anglii z Indii po śmierci swoich rodziców.  Ma zamieszkać wraz z wujem - Archibaldem Cravenem - w jego posiadłości Misselthwaite Manor.

Mary jest trudnym, rozpieszczonym dzieckiem, sama przed sobą nie przyznaje się jak bardzo brakuje jej rodziców. Wuj nie dąży do zaprzyjaźnienia się z dziewczynką, jej największymi przyjaciółmi zostają pokojówka Marta Sowerby i jej brat Dick. Obydwoje nie zwracają uwagi na humory dziewczynki, czym początkowo wyprowadzają ją z równowagi, ale potem Mary zmienia się i dorośleje. 

Dziewczynka odkrywa także obecność w domu wuja jeszcze jednego domownika. Jest nim Colin Craven - syn wuja. Colin żyje w odosobnieniu, jest hipochondrykiem przekonanym o swojej śmiertelnej chorobie. Po posiadłości porusza się na wózku, nigdy nie wychodzi na zewnątrz. Ojciec nie ma z nim kontaktu, ponieważ podświadomie obwinia...

Podobne wypracowania