Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - konflikt między idealizmem a realizmem w dramacie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dzika Kaczka” należy do najważniejszych dzieł Henryka Ibsena - wybitnego norweskiego dramaturga. Jego utwory poruszają tematykę egzystencjalną - różnice wartości, przekonań itp. Konflikt opisany w temacie, został przedstawiony w dziele skandynawskiego twórcy przez postać Grzegorza, który pojawiając się w mieście, zaburzył obraz świata.

Grzegorz Werle po niemal siedemnastu latach nieobecności przybywa do domu ojca, który jest przemysłowcem i kupcem. Po tak długim czasie dowiaduje się wielu interesujących rzeczy, między innymi że rodzina jego przyjaciela - Ekdalowie - została okryta hańbą. Postanawia się do nich wprowadzić, aby pomóc przywrócić jej dawną świetność. Grzegorz jest idealistą, wierzy w to, że prawda wyzwoli wszystkich. Kiedy dowiaduje się, że jego ojciec miał romans z obecną żoną Hialmara Ekdala, postanawia nakłonić Ginę, by wyznała mężowi prawdę. Okazuje się, że takie postępowanie wcale nie poprawiło relacji dwojga ludzi, ale drastycznie je pogorszyło. Dochodzi nawet do sytuacji, w której Hialmar wyrzeka się swojej córki - Jadwigi, gdyż żona nie umie powiedzieć mu czyim dziewczynka jest dzieckiem. Z „pomocą” ponownie przychodzi Grzegorz, inspirując dziecko, by udowodniło ojcu swoją...

Podobne wypracowania