Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw zdrady w literaturze - opracowanie

Motyw zdrady jest dość częstym motywem wykorzystywanym przez autorów dzieł na przestrzeni wieków. Zdrada może mieć jednak różne oblicza i źródła działania.

Jednym z najważniejszych przykładów zdrady jest „Antygona” Sofoklesa. W tym utworze kontrast „zdrada - wierność” jest głównym tematem sztuki i przyczyną tragicznej sytuacji bohaterki. Antygona ma wybór: zdradzić własną religię i miłość do brata, lub zdradzić prawo państwowe i posłuszeństwo wobec wuja. Obojętnie na którą opcję się zdecyduje, przez kogoś zawsze będzie uznawana za zdrajczynię pewnych wartości. Woli jednak sprzeciwić się Kreonowi, niż zdradzić własne sumienie. Konflikt, w jaki popadła Antygona staje się przyczyną jej klęski i samobójczej śmierci, bowiem postać ta została wprowadzona w sytuację bez wyjścia, czy może raczej, z której każde wyjście niesie za sobą negatywne konsekwencje. Dziewczyna postanawia jednak pozostać wierną religii i swoim wierzeniom.

Z innym rodzajem zdrady, bo zdradą małżeńską, mamy do czynienia w „Nie-Boskiej komedii” Krasińskiego. Główny bohater Hrabia/Mąż jest poetą, a przynajmniej tak o sobie myśli. Na początku utworu zastajemy go na ślubnym kobiercu, szczęśliwego...

Podobne wypracowania