Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - interpretacja zakończenia powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zakończenie „Przedwiośnia” nie jest jednoznaczne i łatwe do zinterpretowania na jeden sposób. Analizując jednak losy głównego bohatera można się domyślić, co autor chciał nam powiedzieć i pokazać poprzez takie zwieńczenie fabuły powieści.

Cezary Baryka poznał Polskę dość dobrze. Początkowo był „obcym”, kimś z zewnątrz, spędził przecież dotychczasowe życie w Baku. W kraju rodziców zetknął się z różnymi środowiskami: polską prowincją w Nawłoci, środowiskiem rewolucjonistów reprezentowanym przez Antoniego Lulka oraz konserwatywnym, którego przedstawicielem był Szymon Gajowiec. Baryka szuka własnej drogi. Nie przekonują go argumenty Gajowca i jego program naprawy Polski, polegający na powolnym wprowadzaniu reform. Dla młodego bohatera jest to równe z nierobieniem niczego i odkładaniem ważnych spraw na później. Potępia bierność, brak stanowczości i odwagi, skupianie się na analizowaniu i planowaniu. 

Z kolei druga opcja - partia bolszewicka, komuniści, również go nie przekonują. Jest ku temu powód - Cezary przeżył już rewolucję bolszewicką i dobrze wie, że niesie ona ze sobą terror, strach i rozlew krwi. Jest jedynie siłą niszczącą. Baryka nie widzi...

Podobne wypracowania