Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Noce i dnie” jako saga rodzinna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Saga rodzinna to opowieść epicka o losach jakiejś rodziny. „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej opisują trzydzieści lat losów rodziny Niechciców.

Tom pierwszy to historia skupiona wokół Bogumiła i Barbary. Rozpoczyna się w 1884 roku. Przedakcja zdradza nam historię młodego, piętnastoletniego Bogumiła, który brał udział w powstaniu styczniowym. Razem z nim walczył też jego ojciec. Po klęsce powstania, Niechcicowie doświadczyli represji, odebrano im majątek. Bogusław tułał się po rodzinie, potem zaciągnął do armii. Los sprawił, że wrócił do Polski jako zarządca ziemski. Mając trzydzieści sześć lat poznał Barbarę. Początkowo bohaterka nie była zachwycona swoim adoratorem, pomimo to zgodziła się za niego wyjść. Kiedy zostali już  małżeństwem Barbara okazała się być niezastąpioną gospodynią. Z czasem stała się kochającą żoną.

Pierwsze dziecko, Piotruś, umarło w wieku dwóch lat. Jego śmierć była nagła, rodzice nie mogli się otrząsnąć. Pani Barbara stała się apatyczna i depresyjna. Śmiercią syna obwiniała męża. Bogumił usiłował popełnić samobójstwo. Jednak nie udało mu się to. Dużym ciosem była również wyprowadzka z Sarbinowa, które Niechcicowie uważali za własny dom.

Na świat przyszły Agnieszka,...

Podobne wypracowania