Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw domu w literaturze - opracowanie

Dom jest miejscem, z którym każdy z nas ma inne skojarzenia. Dla niektórych jest źródłem rodzinnego ciepła, miłości, szczęścia, dla innych zaś miejscem, o którym nie chcą w ogóle pamiętać. Literatura zna wiele historii opisujących domy z różnej perspektywy, warto więc na chwilę zatrzymać się nad tym wątkiem.

Biblijna Księga Rodzaju przybliża nam rajski ogród Eden. Początkowo jest on domem dla prarodziców - Adama i Ewy. To miejsce szczęśliwe, w którym czują się bezpiecznie i pewnie, gdzie Bóg Ojciec roztacza nad nimi swoja opiekę. Kiedy jednak dochodzi do popełnienia błędu, kiedy pierwsi ludzie ulegają pokusie i dają się namówić wężowi na zjedzenie zakazanego owocu, następuje przewartościowanie pojęcia dom, za które dotąd uważali ogród. Zostają z niego wygnani, to miejsce staje się więc przyczyną ich klęski.

Zupełnie inne spojrzenie na dom, czyli miejsce, gdzie spędziło się większość swojego życia i z którym jest się w taki czy inny sposób związanym przedstawia nam Homer w „Odysei”. Wojna trojańska już się skończyła, pora wracać do domu. Odyseusz jawi się nam jako osoba, która czekała na to, odkąd tylko opuściła ziemie Itaki. Teraz powraca do miejsca, w którym oczekują go ukochana żona i syn. Dom jest więc dla niego ziemią obiecaną, czymś, do czego cierpliwie się dąży, znosząc trudy wojny i mając na ten powrót nadzieję. Stąd zapewne bohater czerpał siłę, by przetrwać wszystkie przeciwności podróży powrotnej i wiele razy unikając przy tym śmierci.

Podobny motyw domu mamy również w „Panu Tadeuszu”. Dworek w Soplicowie jest miejscem, w którym Tadeusz spędził swoje dzieciństwo, z którym nierozerwalnie łączy go więź emocjonalna i do którego wraca z wielką radością i ciekawością, jak wiele zmieniło się od czasu jego wyjazdu. Mickiewicz przedstawia nam idylliczny obraz domu i jego otoczenia, miejsca, gdzie życie toczy się sielsko, poranki i wieczory spędza na ucztowaniu i innych rozrywkach i gdzie czas jakby się zatrzymał.

Czego nie można powiedzieć na przykład o wizji domu w „Moralności Pani Dulskiej”. Mamy tu zupełny przeskok na inną stronę barykady. Ten dom już od pierwszej chwili nie wydaje się być ani trochę prawdziwym domem. Mimo dbałości o szczegóły w aranżacji wnętrz, mimo zachowywanych pozorów normalności, już od pierwszych kwestii dramatu Zapolskiej następuje zgrzyt. Dulska - kobieta licząca się z opinią otoczenia, swój dom stawia na baczność przy każdej nadarzającej się okazji. Doprowadza to czasem do granic absurdu (mąż „spacerujący” wokół stołu zamiast na świeżym powietrzu). W tym domu nie ma miejsca na głębsze rodzinne uczucia, na rozmowę przy herbacie, na wspólne oglądanie starych fotografii. Są za to wrzaski i wieczne pretensje matki, syn prowadzący tryb życia młodej cyganerii, chodzący po knajpach i uwodzący domową służącą, ojciec zdominowany przez władczą żonę, który przez cały utwór milczy, by w końcu wypowiedzieć swoje słynne: „A niech was diabli!!!”. Takie toksyczne warunki mają wpływ na najmłodsze bohaterki, córki Dulskich - Melę i Hesię.

Dziewczynki żyją w tej zakłamanej domowej atmosferze, przesiąkając nią do szpiku kości. Każda z nich ma do tego inne podejście, jednakże dla obydwu nie jest to dobre środowisko wychowawcze. Co sprawia, że tak naprawdę nie mają pojęcia, czym jest prawdziwy, szczęśliwy dom.

Podobne wypracowania do Motyw domu w literaturze - opracowanie