Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw domu w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dom jest miejscem, z którym każdy z nas ma inne skojarzenia. Dla niektórych jest źródłem rodzinnego ciepła, miłości, szczęścia, dla innych zaś miejscem, o którym nie chcą w ogóle pamiętać. Literatura zna wiele historii opisujących domy z różnej perspektywy, warto więc na chwilę zatrzymać się nad tym wątkiem.

Biblijna Księga Rodzaju przybliża nam rajski ogród Eden. Początkowo jest on domem dla prarodziców - Adama i Ewy. To miejsce szczęśliwe, w którym czują się bezpiecznie i pewnie, gdzie Bóg Ojciec roztacza nad nimi swoja opiekę. Kiedy jednak dochodzi do popełnienia błędu, kiedy pierwsi ludzie ulegają pokusie i dają się namówić wężowi na zjedzenie zakazanego owocu, następuje przewartościowanie pojęcia dom, za które dotąd uważali ogród. Zostają z niego wygnani, to miejsce staje się więc przyczyną ich klęski.

Zupełnie inne spojrzenie na dom, czyli miejsce, gdzie spędziło się większość swojego życia i z którym jest się w taki czy inny sposób związanym przedstawia nam Homer w „Odysei”. Wojna trojańska już się skończyła, pora wracać do domu. Odyseusz jawi się nam jako osoba, która czekała na to, odkąd tylko opuściła ziemie Itaki. Teraz powraca do...

Podobne wypracowania