Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Omyłka” - opracowanie, streszczenie noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowela „Omyłka” porusza sprawy związane z powstaniem styczniowym. Akcja utworu dzieje się w połowie XIX wieku, a więc w czasie zbieżnym z działaniami powstańczymi (1863-1864).

Narratorem jest kilkuletni chłopiec – Antoś. Wszystkie wydarzenia przedstawione są z jego perspektywy, świat przedstawiony wydaje się więc pełen dziecięcych strachów, zainteresowań i fascynacji. Powoli poznajemy życie chłopca, jego dom, w którym mieszka razem z matką i służącą, okolicę, która dzieli się na obszary znane i zakazane, a także jego spojrzenie na sprawy, które dla małego bohatera są neutralne, jednak wzbudzają czujność czytelnika.

Dowiadujemy się sporo o matce Antosia. Jest ona dużą, silną, zawsze aktywną kobietą, do której wszyscy zwracają się o pomoc i radę. Nawet ksiądz oraz wójt proszą kobietę o pomoc w trudnych sytuacjach. Przedstawiony jest także portret Łukaszowej – służącej w domu. Bezzębna kobieta tryska optymizmem i cały czas narzeka na urwisostwo małego Antosia.

Chłopiec ma także brata, na początku dowiadujemy się, że jest widziany jedynie kilka razy w roku, gdyż uczy się daleko w stolicy i w przyszłości zostanie lekarzem. Poznajemy także burmistrza, proboszcza, kasjera, liczne młode panny, które...

Podobne wypracowania