Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich”, Homer „Iliada” - porównanie dzieł

„Iliada” Homera jest słynnym, starogreckim eposem napisanym najprawdopodobniej przez Homera. Już w średniowieczu autorzy czerpali z wielkich eposów tworząc dzieła takie, jak „Romans trojański”, czy „Opowieść o zniszczeniu Troi”. Później, w dobie renesansu temat wojny trojańskiej podejmowali m.in. Giovanni Boccaccio i Francisco Petrarka, a w Polsce oczywiście Jan Kochanowski. W romantyzmie do starożytnych eposów nawiązywali także  Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki (przełożył kilka ksiąg eposu) czy później Stanisław Wyspiański (malarska wizja fragmentów eposu, a także kilka dramatów nim inspirowanych).

Jednak najbardziej znanym przykładem odwołania się do tradycji Homera pozostaje „Odprawa posłów greckich”. Jest to dramat w swej formie wzorowany na greckiej tragedii. Za wzorzec służyła Kochanowskiemu przede wszystkim twórczość Eurypidesa.

„Iliada” przedstawia kilka epizodów z wojny trojańskiej, natomiast „Odprawa…” skupia się na motywie porwania Heleny przez Parysa. Nie jest to jednak tragedia oparta na wątku miłosnym. Uprowadzenie pięknej kobiety staje się jedynie pretekstem do ukazania mechanizmów rządzenia państwem...

Podobne wypracowania