Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Faraon” - charakterystyka Herhora

Herhor jest jedną z ważniejszych postaci w powieści historycznej Bolesława Prusa „Faraon”, a jego osoba - arcykapłana i ministra wojny - ma znaczący wpływ na przebieg akcji utworu.

Amon Herhor był człowiekiem starszym (miał około czterdziestu lat), silnie zbudowanym. Jak każdy Egipcjanin, miał obnażone ręce i nogi, odkrytą pierś, sandały na stopach, krótką spódniczkę dookoła bioder, a z przodu fartuszek w pasy niebieskie i białe. „Jako kapłan, golił zarost i włosy i nosił skórę pantery zawieszoną przez lewe ramię. Nareszcie, jako żołnierz, nakrywał głowę małym gwardyjskim hełmem, spod którego na kark spadała chusteczka, również w białe i niebieskie pasy”. Wysokie stanowisko zawdzięczał ojcu królowej Nikotris, dzięki któremu w końcu stał się głównym doradcą Ramzesa XII, potrafiącym umiejętnie manipulować faraonem, by ten podejmował decyzje przychylne kapłanowi.

Zamknięty w sobie i cichy Herhor, nie nawiązywał kontaktu z innymi ludźmi: „Rzadko odzywał się i równie rzadko spoglądał na ludzi spod zapuszczonych powiek”, niewątpliwie jednak był człowiekiem inteligentnym, posiadającym ogromny zasób wiedzy o świecie, życiu i polityce w Egipcie. Ambitny, spokojny i opanowany...

Podobne wypracowania