Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eugene Delacroix „Podróżujący Arabowie” - opis i analiza obrazu

Eugene Delacroix (1798 - 1863) był niewątpliwie jednym z największych malarzy francuskiego (także europejskiego) romantyzmu. Jego twórczość wniosła ożywienie w klasycystyczne rygory, które „krępowały” sztuki plastyczne.

W 1832 r. Eugene Delacroix udał się do północnej Afryki, co zaowocowało licznymi przedstawieniami tamtejszej kultury na płótnach malarskich. Takim właśnie dziełem jest obraz zatytułowany „Podróżujący Arabowie”. Przedstawiona została tutaj karawana podróżników, którzy przemierzają góry z pomocą koni. W centralnym punkcie płótna znajdują się dwie zwierzęce postaci oraz czwórka ludzi. Mężczyzna usytuowany najbardziej po lewej stronie dosiada rumaka, a pozostałych dwóch porusza się pieszo. Drugi wierzchowiec służy za środek transportu kobiecie. Na drugim planie, po lewej stronie, pojawiają się jeszcze dwie sylwetki jeźdźców.

Szlak przemierzany przez tę grupę jest bardzo trudny. W tle znajdują się wysokie, kamienne szczyty, a droga, po której poruszają się podróżnicy także jest skalista. W górze rozciąga się błękitne, przejrzyste niebo, naznaczone obecnością białych obłoków i chmur. Gdzieś w tle, po lewej stronie, rozciąga się zielona dolina. Najprawdopodobniej to ona stanowi cel podróży przedstawionych na obrazie postaci.

Obraz Eugene’a Deacroixa imponuje przede wszystkim kolorystyką i dynamiczną formą. Postaci są w ruchu i dokładnie widać, że droga sprawia im wielkie problemy. Barwy są żywe i wyraziste, wysokogórskie powietrze wydaje się być krystalicznie czyste. Dominują oczywiście biel, błękit, szarość i brąz (kolory przyrody i krajobrazu), ale wyraźne są również odcienie strojów oraz karnacji podróżników.

Dokąd zmierzają tytułowi Arabowie? Zapewne do zielonej doliny, która kontrastuje z jałowym krajobrazem gór. Być może jest tam ich obozowisko, gdzie mają dostarczyć wiezioną kobietę, a może po prostu tam wracają. Trudno udzielić na to pytanie przekonującej odpowiedzi, lecz jedno jest pewne - by dotrzeć w gościnne i przyjazne miejsce, trzeba pokonać przeciwności, którymi są góry. Można więc przypuszczać, że przedstawiona na płótnie podróż jest alegorią ludzkiego życia.

Podobne wypracowania do Eugene Delacroix „Podróżujący Arabowie” - opis i analiza obrazu