Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - charakterystyka Bernarda Siegera

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bernard Zygier to dla uczniów gimnazjum w Klerykowie postać zagadkowa i podejrzana. Ostatecznie staje się on jednak głównym autorytetem w powieści. Jako dojrzały, ukształtowany pod wpływem lektur, nonkonformista jest uczniem „niewygodnym”. W miarę upływu czasu przeistcza się w największy autorytet i zyskuje w oczach rówieśników rangę idealnego patrioty.

Bernard Sieger, bo tak początkowo wygląda pisownia jego nazwiska, jest młodzieńcem niemal dorosłym. Ospowata twarz, duży nos, charakterystyczna twarz, niska choć dobrze zbudowana sylwetka, składają się na jego wygląd zewnętrzny. Do gimnazjum w Klerykowie przybywa w siódmej klasie, wydalony z Warszawy za postawę antyrosyjską i propagowanie treści jawnie polskich. Z powodu swojego zachowania w poprzedniej szkole nauczyciele klerykowskiego gimnazjum traktują Bernarda z surowością: starannie odpytują, wymagają wiele i szczegółowo. Zygier jednak jest uczniem inteligentnym i zdolnym, czym przekonuje do siebie zarówno belfrów, jak i kolegów z klasy. Najważniejszą rolę odgrywa podczas recytacji „Reduty Ordona” na lekcji języka polskiego. Wydarzenie to powoduje wzruszenie nauczyciela, budzi wątpliwości w chłopcach, zapoczątkowuje przemianę Marcina.

Zaprzyjaźnia...

Podobne wypracowania