Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „ABC” - opracowanie noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eliza Orzeszkowa w noweli „ABC” dotknęła kilku problemów, którymi zajmowali się pozytywiści, czyli emancypacji kobiet, pracy u podstaw i walki z zalewającą kraj germanizacją i rusyfikacją.

Główną bohaterką utworu jest Joanna Lipska, której po śmierci ojca pozostaje jedynie brat urzędnik. Dziewczyna jest od niego uzależniona finansowo, a w dodatku jego zarobki nie wystarczają na pokrycie potrzeb obojga. Ich sytuacja staje się bardzo ciężka.

Sytuacja Joanny poprawia się, gdy właścicielka magla, pani Rożnowska, oferuje jej pracę guwernantki dla swoich małych wnuków. To była szansa i na zarobek, ale i na upragnioną przez dziewczynę samodzielność. Nowe zajęcie, choć bardzo nisko opłacane, sprawiało Lipskiej wiele radości i satysfakcji, zwłaszcza że mogła nauczać dzieci, które bardzo lubiła. Sporą grupkę dzieci, która wciąż się powiększała, uczyła przede wszystkim czytania i pisania w języku narodowym.

Joanna zostaje jednak skazana na trzy miesiące pozbawienia wolności lub karę pieniężną, czego przyczyna stał się wysłany na nią donos. Oskarżona zostaje o nielegalne prowadzenie szkoły, na które nie otrzymała pozwolenia władza miasta. Taki obrót rzeczy jest szokiem zarówno dla...

Podobne wypracowania