Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Kołysanka” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Kołysanka” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego powstał pod koniec 1941 roku, w okresie bezpośrednio poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, zaledwie w kilka dni po napisaniu przejmującego utworu „Psalm 2. o krzyżu”, który nawoływał do odwagi w znoszeniu cierpienia i spełnianiu tragicznego przeznaczenia, jakie pokoleniu Kolumbów wyznaczyła historia.

„Kołysanka” została natomiast skierowana do odbiorcy o zgoła odmiennym charakterze – poprzez swój tytuł utwór odwołuje się do błogiej piosenki, za pośrednictwem której rodzice pragną zapewnić swoim pociechom spokojne, kolorowe sny. Podmiot liryczny tego wiersza zwraca się więc do bliskiej osoby, którą pragnie otoczyć swoją opieką i ochronić przed złem zewnętrznego świata. W charakterze refrenu pojawia się tu zwrot: „Nie bój się nocy”, który dzieli cały tekst na trzy strofy, zaś czwarta – ostatnia – zdaje się pełnić rolę sonetowego podsumowania prowadzonych wcześniej dywagacji. Stopniowo zmniejsza się ilość wersów w każdej z kolejnych partii wiersza, co odwzorowuje rytm piosenki śpiewanej na dobranoc – coraz ciszej, aż do szeptu, który delikatnie przechodzi w ciszę.

Noc, którą...

Podobne wypracowania