Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Filozofia oświecenia. Wpływ filozofii oświeceniowej na literaturę epoki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oświecenie to prąd w kulturze i sztuce europejskiej w XVIII stuleciu, zwany także epoką rozumu. Nazwa „Oświecenie” kojarzy się z czasownikiem „oświecać”, czyli wyjaśniać, klarować, tłumaczyć.  To wyjaśnianie odbywało się poprzez posługiwanie się rozumem i w odwołaniu się do rozumu. Nieprzypadkowo, umysł ludzki i jego zdolności do poznawania świata tak bardzo zainteresował twórców, badaczy czy pisarzy tej epoki. Ramy czasowe oświecenia są dość umowne. Przyjmuje się, że na zachodzie Europy (Francja), oświecenie rozpoczęło się już na przełomie XVII i XVIII wieku,  natomiast na wschodzie (Polska) około czterdziestu lat później. Kres epoce kładą burzliwe wydarzenia - rewolucja francuska, utworzenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a w Polsce - gdzie oświecenie zakończyło się w XIX wieku - wydanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, co nastąpiło w 1822 roku.

Najwybitniejszych myślicieli oświecenia i dzieła tego prądu odnaleźć można we Francji i w Niemczech. Nadejście epoki rozumu przygotował już Kartezjusz, filozof francuski żyjący w XVII wieku. Do jego hasła „Cogito ergo sum” czyli „Myślę, więc jestem” odwołali się przedstawiciele oświecenia. Hasło to wyraża...

Podobne wypracowania