Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Ignacy Kraszewski „Stara baśń” - charakterystyka bohaterów powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Stara baśń” opowiada o kształtowaniu się zaczątków państwa polskiego. Akcja książki Józefa Ignacego Kraszewskiego toczy się w IX wieku, kiedy ziemiami należącymi później do Polski rządzi okrutny książę Popiel razem ze swoją niemiecką żoną, Brunhildą. Książę bacznie strzeże swego tronu, a kiedy dostrzega zagrożenie ze strony rodów kmiecych, postanawia się z nimi rozprawić. W tym celu wzywa na pomoc Niemców i plemię Pomorców. Chłopi bronią się. Jak łatwo wywnioskować z tego opisu, konflikt w książce rozgrywa się pomiędzy żądnym władzy księciem a zbuntowanymi kmieciami. Jak to często w powieściach Kraszewskiego bywa, Polacy – czy w tym przypadku plemiona słowiańskie – są pozytywnymi bohaterami utworu. Wszystko, co złe, pochodzi z zagranicy, w „Starej baśni” – z Niemiec.

Według powyższego schematu kreowane są postaci kmiece. To w większości dobrzy i szlachetni ludzie, nieskorzy do przemocy i wojny, reagują agresją, kiedy nie mają innego wyjścia. Popiel wyrządził im już tyle zła, że muszą działać. Mimo swej odpowiedzialności kmiecie nie potrafią wybrać władcy, który ma nimi rządzić. Dzięki radom przybyszów decydują w końcu, że ich władcą  będzie Piast.

Prym wśród...

Podobne wypracowania