Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Stachura „Wielki testament” - interpretacja i analiza. Testament poetycki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edward Stachura był to współczesny pisarz i poeta, który wykreował własny, kunsztowny styl artystyczny. Swoje utwory poetyckie i prozatorskie publikował – cieszyły się one dużym powodzeniem wśród fanów i oddźwiękiem w społeczeństwie. Grał i śpiewał, niezapomniany jest wizerunek Stachury jako młodzieńca z gitarą, wiele również podróżował – stąd nazywano go komiwojażerem czy autostopowiczem. Pełne blasków i cieniów życie przerwała nagła, tragiczna śmierć w 1979 roku, spowodowana przedawkowaniem środków usypiających. 

Testament to zwyczajowo zapis przekazujący ostatnią wolę zmarłego. Jako że życiowy dorobek Stachury mieścił się w wycieczkowym plecaku, trudno poecie byłoby rozdawać dobra materialne. Utwór jest zatem poetyckim testamentem, dedykującym poszczególnym ludziom pewne złote myśli oraz dziękującym im za wyświadczone dobro. Motto utworu „… mały zostawiam sobie na ukojenie” sugeruje, że Stachura w poetyckie wersy nie zamienia całej swojej spuścizny: coś – coś cennego, czego być może nie może albo nie potrafi zamienić na wersy i zamknąć w wierszu – pozostawia dla siebie.

Na początku poeta rozdysponowuje: „wszystkie ryby rzek moich,...

Podobne wypracowania