Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - Sytuacja kobiet w sowieckich łagrach - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gustaw Herling-Grudziński w „Innym świecie” opisał życie w sowieckich łagrach. Materiałem do tego były jego doświadczenia z okresu, kiedy przebywał w Jercewie. Już sam tytuł jego dzieła jest wymowny – obozy, zarówno te na wschodzie, jak i na zachodzie, były innym światem. Przyjrzyjmy się, jak wyglądała sytuacja kobiet osadzonych w tych miejscach.

W łagrach panuje zupełnie odmienny porządek moralny niż ten znany z normalnego świata. Prawo narzuca silniejszy, a nim zdecydowanie jest mężczyzna. Dlatego sytuacja kobiet w tym zdegenerowanym miejscu była niezwykle trudna. Pozbawieni głębszego spojrzenia na świat więźniowie traktowali je przedmiotowo, niczym maszyny służące do zaspokajania ich potrzeb. Szczególnie bestialskim aktem były tzw. „nocne łowy”, podczas których mężczyźni wyruszali w grupach na teren obozu i polowali na kobiety. Złapana „ofiara” była później bezlitośnie gwałcona, a co najgorsze – niemal żaden z więźniów nie odczuwał z tego powodu dyskomfortu moralnego. Wystarczy wspomnieć historię Kowala i Marusi. Kobieta została najpierw zgwałcona, a później, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, oddała się w opiekę przywódcy grupy urków – właśnie Kowalowi. Jednak...

Podobne wypracowania