Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar” – wrażenia po lekturze

Utwór Iwaszkiewicza „Ikar” opowiada historię tragedii rozgrywającej się w Warszawie z czasów II wojny światowej. Nawiązuje jednocześnie do starożytnego mitu o Dedalu i Ikarze oraz do obrazu pędzla Pietera Breugla „Pejzaż z upadkiem Ikara”.

Opisane w opowiadaniu zdarzenie ma miejsce w okolicy przystanku tramwajowego, gdzie znajduje się narrator. Czas oczekiwania na tramwaj skraca sobie obserwacją otaczających go ludzi. Jego uwagę skupia młody chłopiec, idący przez ulicę i zaczytany w jakiejś książce. Chłopiec – nazwany przez narratora „Michasiem” – tak mocno oderwany jest od rzeczywistości, że kilkakrotnie niemal wchodzi pod koła samochodu.

Jednym z takich samochodów okazuje się karetka gestapo, z której wysiadają Niemcy i zatrzymują „Michasia”. Po kilku zaledwie chwilach zabierają go ze sobą i odjeżdżają, pozostawiając narratora wstrząśniętego i przerażonego. Nikt inny nie zauważa całego zajścia i po chwili mogłoby się zdawać, że nigdy nie miało ono miejsca.

Tragedia „Michasia” przeciwstawiona jest śmierci Ikara z obrazu Breugla. Tam także obecna jest obojętność przypadkowych świadków zdarzenia. Nikt nie zwraca uwagi na szamoczącego się w morzu młodzieńca,...

Podobne wypracowania