Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kornel Makuszyński „120 przygód Koziołka Matołka” - motyw zagrożenia - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytułowy bohater utworu Kornela Makuszyńskiego, do którego ilustracje wykonał Marian Walentynowicz, wyrusza w podróż do Pacanowa, gdzie mieszkają kowale, potrafiący podkuć kozę. Trasa jego wędrówki naszpikowana jest czyhającymi zagrożeniami i niebezpieczeństwami. Przyjrzyjmy się perypetiom, które spotykają Koziołka Matołka.

Na początku zaatakowany przez psa bohater wskakuje na drzewo, spada z niegona jeża Igiełkę i tak dotkliwie się rani, że długo nie może usiąść. Oddany w ręce niedźwiedzia - lekarza, ucieka gdyż ten chce podać mu środki przeczyszczające. Następnie pojawiają się smok oraz baba Jędza. Koziołek Matołek radzi sobie z tymi wyzwaniami dzięki odwadzei sprytowi, godząc smoka rogami oraz przechytrzając czarownicę. Potem jest tylko gorzej, bohater sam wpędza się w tarapaty. Np. kiedy bierze udział w konkursie o rękę królewny. Ta słysząc jego „śpiew” rozkazuje go ugotować. Przebrany za kuchcika koziołek ucieka,ale trafia na okręt, z którego spada na wieloryba. Podczas swojej podróży trafia jeszcze na Księżyc, do Chin, Afganistanu i w końcu do Warszawy, skąd ponownie wyruszana poszukiwanie Pacanowa.

Można powiedzieć, że trasa którą porusza się bohater jest wynikiem kolejnych zagrożeń, czyhających...

Podobne wypracowania