Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Don Kichot – śmieszny czy szlachetny? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czy Don Kichot – tytułowy bohater barokowej powieści Cervantesa jest człowiekiem śmiesznym czy szlachetnym? Czy działania samozwańczego rycerza przynoszą mu chlubę, czy są powodem do wstydu? Rozpatrzmy argumenty, na początku skupiając się na tych wskazujących na szaleństwo błędnego rycerza.

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na pochodzenie Don Kichota. Jest on zwykłym szlachcicem, który nałogowo czytał rycerskie romanse. Po skończeniu jednej z lektur stwierdził, że sam jest jak bohater powieści – przyjął imię Don Kichot i pośpiesznie wyruszył na pierwszą wyprawę. Celem szlachcica była… karczma, którą w swoim szaleństwie uznał za zamek. Został w niej pasowany na rycerza przez karczmarza, w którym Don Kichot dostrzegł kasztelana. 

Po drugie, Don Kichot wyruszył w świat na wychudzonej, białej szkapie. Podążał za nim wierny giermek – Sancho Pansa, tak naprawdę wieśniak, który uległ szaleństwu szlachcica. Ich przygody: od walk z wyimaginowany przeciwnikami czy z wiatrakami, po niekończącą się wędrówkę nie mają konkretnego celu ani nie przynoszą im zysków.

Z drugiej strony, Don Kichot i Sancho Pansa nikogo nie krzywdzą. Ich szaleństwo jest nieszkodliwe, ich wędrówka obrazuje odważną...

Podobne wypracowania