Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Czy we współczesnym świecie jest miejsce dla Don Kichotów?

Czy we współczesnym świecie jest miejsce dla Don Kichotów?

Don Kichot jest głównym bohaterem powieści Miguela de Cervantesa. Książka została napisana na początku XVII wieku w Hiszpanii. Autor sparodiował znane mu romanse rycerskie – na podstawie kilkudziesięciu powieści stworzył własną opowieść, o której popularności świadczą liczne adaptacje w sztuce i literaturze.

Don Kichot jest bohaterem, którego charakteryzuje pozytywne szaleństwo. Szlachcic, po przeczytaniu wielu powieści rycerskich, sam utożsamia się ze swoimi ulubionymi bohaterami. Porzuca swoje dotychczasowe życie, by – w towarzystwie wieśniaka, Sancho Pansy, który staje się jego giermkiem – na chudej szkapie wyruszyć w świat. Odważni i zdeterminowani, przeżywają liczne przygody podczas swojej wędrówki.

Czy w XXI wieku jest miejsce dla Don Kichotów? Współczesny Don Kichot z pewnością wyglądałby inaczej niż bohater barokowej powieści – zamiast na koniu przemieszczałby się, siedząc w aucie. Powodem szaleństwa nie byłoby spędzanie całych dni w bibliotece, a wielogodzinne surfowanie po sieci internetowej. A przede wszystkim: współczesny Don Kichot nie wcieliłby się w postać rycerza, a w… No właśnie! Kim byłby szaleniec? Zatwardziałym obrońcą praw człowieka? Zdeterminowanym ekologiem?...

Podobne wypracowania