Mit o Tezeuszu i Ariadnie - Charakterystyka Tezeusza i Ariadny
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Tezeusz i Ariadna to bohaterowie mitologii greckiej. Tezeusz był synem Egeusza, ale wychowywała go tylko matka. Natomiast Ariadna to księżniczka z Krety, córka króla Minosa i Pasyfae.
Tezeusz był niezwykle dzielnym i odważnym mężczyzną. Jako pięcioletni chłopiec poznał Heraklesa, który przepowiedział mu wielką przyszłość. Gdy matka wskazała mu kamień bez trudu podniósł go i odnalazł pod nim ukryte przez ojca sandały i miecz. Mimo, że był bardzo młody wyruszył sam do Aten. Po drodze walczył ze złymi potworami, którzy wyrządzali ludziom krzywdę. Świadczy to nie tylko o jego odwadze, ale też o dobrym sercu. Tezeusz nie był też obojętny wobec losu dziewcząt i chłopców, którzy mieli być oddani na pożarcie Minotaurowi. Nie chciał dopuścić do śmierci dzieci, dlatego popłynął na Kretę i zabił potwora. Przebywając na zamku króla Minosa, zakochał się w jego córce Ariadnie. Dziewczyna pomogła mu wydostać się z labiryntu, w którym mieszkał potwór Minotaur. Zakochani razem odpłynęli do Aten. Jednak po drodze Tezeusz z niewiadomych powodów porzucił księżniczkę na wyspie Naksos. To zachowanie uważam za godne potępienia.
Gdyby nie Dionizos, dziewczyna mogłaby umrzeć na wyspie, ale Tezeusz nie przejął się tym. Bez słowa wyjaśnienia zostawił Ariadnę, w dodatku wyniósł ją ze statku gdy spała. W mitologii znajdują się też historię opisujące różne zdarzenia z życia bohatera, takie jak porwanie Heleny. To wydarzenie zapoczątkowało wojnę. Było to nieodpowiedzialne ze strony bohatera, doprowadziło do walki i wyniszczenia kraju. Także matka jego syna Hipolita została żoną mężczyzny z przymusu. Trudno jest ocenić Tezeusza. Z jednej strony pomagał ludziom, zabił potwora, był bardzo odważny i pewny siebie. Ale porzucił swoją ukochaną, co oceniam negatywnie.
Ariadna była księżniczką o dobrym sercu. Pomogła przybyłemu Tezeuszowi w pokonaniu potwora, mieszkającego w labiryncie. Podarowała młodzieńcowi kłębek nici, aby mógł on odnaleźć drogę powrotną. Być może także zależało jej na życiu niewinnych ofiar, które miały być składane potworowi. Zakochana w ukochanym zostawiła rodzinny dom i wyruszyła w podróż do Aten. Bardzo kochała Tezeusza, cierpiała, gdy obudziła się sama na wyspie i widziała odpływający statek. Głębokie uczucie do bohatera widać przede wszystkim w rozpaczy, jaką dziewczyna okazuje po porzuceniu. Woła Tezeusza, krzyczy, płacze, wymachuje swoim szalikiem by zawrócił, a w końcu pada na ziemię. Świadczy to o jej wrażliwości i delikatności. Na szczęście księżniczka spotyka Dionizosa, który bierze ją za żonę. Wynagradza jej to wszystkie smutne chwile i ból po rozstaniu z Tezeuszem. Uważam, że Ariadna jest postacią dobrą i pozytywną, bo dzięki niej zginął potwór.
Podobne wypracowania do Mit o Tezeuszu i Ariadnie - Charakterystyka Tezeusza i Ariadny
- Jaka jest Twoja hierarchia wartości? - opis
- C.S. Lewis „Opowieści z Narnii” - opis postaci z książki (wybranej)
- Rimbaud - charakterystyka twórczości
- Henryk Rzewuski „Pamiątki Soplicy” - obraz szlachty polskiej i jej obyczajowości - opis, opracowanie
- Jarosław Iwaszkiewicz „Panny z Wilka” - motyw kobiety w „Pannach z Wilka” Iwaszkiewicza. Opracowanie
- Mikołaj Sęp-Szarzyński „Epitafium Rzymowi” - interpretacja i analiza utworu
- Stanisław Przybyszewski „Requiem aeternam” - opracowanie utworu
- Eliza Orzeszkowa „ABC” - problematyka noweli
- Stefan Żeromski „Dzienniki” - opracowanie
- Arkady Fiedler „Dywizjon 303” - opracowanie
- Julian Przyboś „Oda do turpistów”, „Oda do młodości” Adama Mickiewicza - interpretacja i analiza porównawcza
- Motyw vanitas w literaturze - opracowanie
- Opis Olimpu - „Mitologia”
- Stanisław Trembecki - biografia, życiorys
- Eustachy Rylski - biografia, życiorys
- „Widzieć można tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” - interpretacja i rozwinięcie tematu w oparciu o „Małego Księcia”
- Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - opis lekcji języka polskiego w powieści
- Jan Kochanowski „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie” - ideał władcy w pieśni Kochanowskiego
- „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkien - opis postaci - My, hobbici, wyglądamy tak...
- Małgorzata Musierowicz „Jeżycjada” - Charakterystyka profesora Dmuchawca