Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Mit o Tezeuszu i Ariadnie - Charakterystyka Tezeusza i Ariadny

Mit o Tezeuszu i Ariadnie - Charakterystyka Tezeusza i Ariadny

Tezeusz i Ariadna to bohaterowie mitologii greckiej. Tezeusz był synem Egeusza, ale wychowywała go tylko matka. Natomiast Ariadna to księżniczka z Krety, córka króla Minosa i Pasyfae.

Tezeusz był niezwykle dzielnym i odważnym mężczyzną. Jako pięcioletni chłopiec poznał Heraklesa, który przepowiedział mu wielką przyszłość. Gdy matka wskazała mu kamień bez trudu podniósł go i odnalazł pod nim ukryte przez ojca sandały i miecz. Mimo, że był bardzo młody wyruszył sam do Aten. Po drodze walczył ze złymi potworami, którzy wyrządzali ludziom krzywdę. Świadczy to nie tylko o jego odwadze, ale też o dobrym sercu. Tezeusz nie był też obojętny wobec losu dziewcząt i chłopców, którzy mieli być oddani na pożarcie Minotaurowi. Nie chciał dopuścić do śmierci dzieci, dlatego popłynął na Kretę i zabił potwora. Przebywając na zamku króla Minosa, zakochał się w jego córce Ariadnie. Dziewczyna pomogła mu wydostać się z labiryntu, w którym mieszkał potwór Minotaur. Zakochani razem odpłynęli do Aten. Jednak po drodze Tezeusz z niewiadomych powodów porzucił księżniczkę na wyspie Naksos. To zachowanie uważam za godne potępienia.

Gdyby nie Dionizos, dziewczyna mogłaby umrzeć na wyspie, ale Tezeusz nie przejął...

Podobne wypracowania