Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - Jaką rolę odgrywa Onufry Zagłoba w „Potopie”?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Onufry Zagłoba jest niewątpliwie najbardziej komiczną postacią w powieści Henryka Sienkiewicza „Potop”. Autor przedstawił jego sylwetkę w pozytywnym, przyjaznym świetle, wyjaskrawił wszystkie jego zalety i wady, tworząc niezwykle sympatycznego bohatera. W kulturze polskiej funkcjonuje powiedzenie: „Kochać jak Kmicic, walczyć jak Wołodyjowski, radzić jak Zagłoba”, w którym zwrócono uwagę na imponujące zdolności organizatorskie tego bohatera powieści. Istnieje także druga wersja przysłowia: „Kochać jak Kmicic, walczyć jak Wołodyjowski, mieć dowcip jak Zagłoba”. Onufry Zagłoba spełnia w „Potopie” dwie ważne role. Rozbawia czytelnika i nadaje pozytywny ton całej opowieści oraz swoją postawą i sprytem podnosi Polaków na duchu.

Onufry Zagłoba należał do szlachty sarmackiej. Na podstawie tęgiej budowy jego ciała można odgadnąć, że bohater był miłośnikiem uczt suto zakrapianych winem. Szlachcic prowadził hulaszczy i hedonistyczny tryb życia. Nie odmawiał sobie żadnych przyjemności. Był gadułą, konfabulantem i megalomanem. Często przypisywał sobie zasługi i osiągnięcia innych walecznych żołnierzy, przedstawiając w swoich opowieściach samego siebie jako ideał rycerza, chrześcijanina i prawego obywatela Rzeczypospolitej.

Zagłoba...

Podobne wypracowania