Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ułóż słowniczek terminów związanych z lekturą „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (np. Wawer, Szare Szeregi itp.). Opisz starannie każde hasło

Akcja pod Arsenałem – akcja odbicia więźniów politycznych, przetrzymywanych przy Al. Szucha i przewożonych na Pawiak, przeprowadzona 26 marca 1943 r. Wśród przewożonych znajdował się między innymi Jan Bytnar, „Rudy”. Była to jedna z najważniejszych akcji Grup Szturmowych. Nosiła kryptonim Meksyk II, dowodził nią Stanisław Broniewski, a bezpośrednio prowadził Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Nazwa odnosi się do miejsca, w którym doszło do uwolnienia więźniów – Arsenał Warszawski na skrzyżowaniu Bielańskiej i Długiej, dziś znajduje się tam pomnik upamiętniający to zdarzenie. W czasie działań ciężko ranny został Aleksy Dawidowski „Alek”.

Buki – kryptonim drużyny harcerskiej istniejącej przy gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego, do której należą główni bohaterowie „Kamieni na szaniec”. Nazwa ta pochodzi od autora książki, w rzeczywistości 23 Drużynę Harcerzy nazywano „Pomarańczarnią”.

Gestapo – niemiecka tajna policja państwowa. Jej działania w okupowanej Warszawie cechowały się wyjątkowa brutalnością i bezwzględnością.

Kotwica – znak utworzony z liter „P” i „W” oznaczający Polskę Walczącą. Wielokrotnie malowany na murach, tym znakiem ostemplowano numer „Nowego Kuriera Warszawskiego”. Obecnie kotwicę można zobaczyć m.in. na pomniku upamiętniającym Akcję pod Arsenałem.

Mały Sabotaż – określenie akcji mających na celu walkę z propagandą hitlerowską. W ramach małego sabotażu harcerze niszczyli niemieckie plakaty i zrywali flagi, uprzykrzali życie Niemcom i tym, którzy im sprzyjali. Jedną z głośniejszych akcji było zerwanie niemieckiej płyty z pomnika Mikołaja Kopernika.

Pawiak – słynne więzienie, mieszczące się przy Ul. Dzielnej i Pawiej. Powstało jeszcze za czasów rosyjskich zaborów, w czasie drugiej wojny światowej Niemcy utworzyli tam główne więzienie śledcze. Pawiak stał się synonimem prześladowań i brutalnych przesłuchań. Tam też przetrzymywano Rudego.

PLAN – skrót od nazwy Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa, pod którą kryło się tajne lewicowe stowarzyszenie. Organizacja powstała 15 października 1939 roku z inicjatywy młodzieży demokratycznej. W ramach działań PLANU, ośmieszano plakaty z informacją o utworzeniu Generalnej Guberni. Organizacja wydawała też pismo „Polska Ludowa” i prowadziła inne działania propagandowe. Została zlikwidowana przez Niemców 15 stycznia 1940 roku.

Ruch egzekucyjny – działania mające na celu zabicie najbardziej okrutnych i niebezpiecznych hitlerowców. Sąd podziemny wydawał na nich wyroki śmierci, które były wykonywane przez członków batalionów.

Szaniec – inaczej okop, rodzaj ziemnej fortyfikacji, składającej się z ziemnego wału oraz fosy.

Szare Szeregi – kryptonim, pod jakim funkcjonowały oddziały harcerskie w czasie drugiej wojny światowej. Powołane zostały do życia przez Naczelną Radę Harcerską 27 września 1939 r., a rozwiązane już po upadku powstania warszawskiego 17 stycznia 1945 r. Organizacja Szarych Szeregów obejmowała trzy grupy wiekowe zrzeszone w Grupach Szturmowych, Szkole Bojowej i oddziałach Zawiszy.

Wawer – kryptonim tajnej organizacji młodzieżowej, powstałej na wzór Szarych Szeregów. Nazwa miała upamiętniać miejsce egzekucji, jakiej dokonali Niemcy na 107 Polakach w nocy z 26/ 27 grudnia 1939r. Założycielem Wawra był Aleksander Kamiński, organizacja powstała w 1940 roku. Jej głównym celem była kontynuacja zadań małego sabotażu, walczono więc głównie z propagandą niemiecką.

Podobne wypracowania do Ułóż słowniczek terminów związanych z lekturą „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (np. Wawer, Szare Szeregi itp.). Opisz starannie każde hasło