Ułóż słowniczek terminów związanych z lekturą „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (np. Wawer, Szare Szeregi itp.). Opisz starannie każde hasło
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Akcja pod Arsenałem – akcja odbicia więźniów politycznych, przetrzymywanych przy Al. Szucha i przewożonych na Pawiak, przeprowadzona 26 marca 1943 r. Wśród przewożonych znajdował się między innymi Jan Bytnar, „Rudy”. Była to jedna z najważniejszych akcji Grup Szturmowych. Nosiła kryptonim Meksyk II, dowodził nią Stanisław Broniewski, a bezpośrednio prowadził Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Nazwa odnosi się do miejsca, w którym doszło do uwolnienia więźniów – Arsenał Warszawski na skrzyżowaniu Bielańskiej i Długiej, dziś znajduje się tam pomnik upamiętniający to zdarzenie. W czasie działań ciężko ranny został Aleksy Dawidowski „Alek”.
Buki – kryptonim drużyny harcerskiej istniejącej przy gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego, do której należą główni bohaterowie „Kamieni na szaniec”. Nazwa ta pochodzi od autora książki, w rzeczywistości 23 Drużynę Harcerzy nazywano „Pomarańczarnią”.
Gestapo – niemiecka tajna policja państwowa. Jej działania w okupowanej Warszawie cechowały się wyjątkowa brutalnością i bezwzględnością.
Kotwica – znak utworzony z liter „P” i „W” oznaczający Polskę Walczącą. Wielokrotnie malowany na murach, tym znakiem ostemplowano numer „Nowego Kuriera Warszawskiego”. Obecnie kotwicę można zobaczyć m.in. na pomniku upamiętniającym Akcję pod Arsenałem.
Mały Sabotaż – określenie akcji mających na celu walkę z propagandą hitlerowską. W ramach małego sabotażu harcerze niszczyli niemieckie plakaty i zrywali flagi, uprzykrzali życie Niemcom i tym, którzy im sprzyjali. Jedną z głośniejszych akcji było zerwanie niemieckiej płyty z pomnika Mikołaja Kopernika.
Pawiak – słynne więzienie, mieszczące się przy Ul. Dzielnej i Pawiej. Powstało jeszcze za czasów rosyjskich zaborów, w czasie drugiej wojny światowej Niemcy utworzyli tam główne więzienie śledcze. Pawiak stał się synonimem prześladowań i brutalnych przesłuchań. Tam też przetrzymywano Rudego.
PLAN – skrót od nazwy Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa, pod którą kryło się tajne lewicowe stowarzyszenie. Organizacja powstała 15 października 1939 roku z inicjatywy młodzieży demokratycznej. W ramach działań PLANU, ośmieszano plakaty z informacją o utworzeniu Generalnej Guberni. Organizacja wydawała też pismo „Polska Ludowa” i prowadziła inne działania propagandowe. Została zlikwidowana przez Niemców 15 stycznia 1940 roku.
Ruch egzekucyjny – działania mające na celu zabicie najbardziej okrutnych i niebezpiecznych hitlerowców. Sąd podziemny wydawał na nich wyroki śmierci, które były wykonywane przez członków batalionów.
Szaniec – inaczej okop, rodzaj ziemnej fortyfikacji, składającej się z ziemnego wału oraz fosy.
Szare Szeregi – kryptonim, pod jakim funkcjonowały oddziały harcerskie w czasie drugiej wojny światowej. Powołane zostały do życia przez Naczelną Radę Harcerską 27 września 1939 r., a rozwiązane już po upadku powstania warszawskiego 17 stycznia 1945 r. Organizacja Szarych Szeregów obejmowała trzy grupy wiekowe zrzeszone w Grupach Szturmowych, Szkole Bojowej i oddziałach Zawiszy.
Wawer – kryptonim tajnej organizacji młodzieżowej, powstałej na wzór Szarych Szeregów. Nazwa miała upamiętniać miejsce egzekucji, jakiej dokonali Niemcy na 107 Polakach w nocy z 26/ 27 grudnia 1939r. Założycielem Wawra był Aleksander Kamiński, organizacja powstała w 1940 roku. Jej głównym celem była kontynuacja zadań małego sabotażu, walczono więc głównie z propagandą niemiecką.
Podobne wypracowania do Ułóż słowniczek terminów związanych z lekturą „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (np. Wawer, Szare Szeregi itp.). Opisz starannie każde hasło
- Leszek Kołakowski - biografia, życiorys
- Homer „Odyseja” - charakterystyka Odyseusza
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis Soplicowa
- Franciszek Karpiński „Laura i Filon” - miłość sentymentalna - opis, opracowanie
- Zofia Nałkowska „Granica” - charakterystyka Elżbiety Bieckiej
- Szymon Szymonowic „Żeńcy” - Obraz życia chłopów ukazany w „Żeńcach”
- Molier „Skąpiec” - Motyw ojca w „Skąpcu” Moliera - opracowanie
- Tadeusz Borowski „Proszę państwa do gazu” - bohaterowie. Opis
- Gunter Grass - biografia, życiorys
- Krystyna Siesicka „Jezioro osobliwości” - charakterystyka Marty
- Mikołaj Rej - biografia, życiorys
- Czesław Miłosz „Moja wierna mowo” - interpretacja, opracowanie wiersza
- Henryk Sienkiewicz „Potop” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie
- Funkcje i problematyka nowelistyki pozytywistycznej
- Jan Kasprowicz „Z chałupy” - interpretacja i analiza utworu
- Irracjonalizm w romantyzmie - wyjaśnij zagadnienie na dowolnie wybranych przykładach
- Obraz przyrody w literaturze - Obraz przyrody w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza
- Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - opis pustyni. Pustynia, którą oglądali Staś i Nel - opis krajobrazu
- Jean Paul Sartre - biografia, życiorys
- Joanna Chmielewska - biografia, życiorys