Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wisława Szymborska „Nic dwa razy” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór ten porusza problematykę ludzkiego przemijania oraz życia. Poetka odniosła się do znanych filozofii, aby przedstawić swoje poglądy na ludzki los.

Wiersz składa się z siedmiu strof. Każda z nich posiada cztery wersy. Możemy odnaleźć tu rymy, takie jak : „świata - lata”, „ ścianie - kamień”. Charakterystyczne dla tego wiersza są pytania retoryczne. Podmiot liryczny znajduje się w sytuacji głębokiej refleksji nad życiem, dlatego też poszukuje odpowiedzi na nurtujące, ważne zagadnienia.

Już sam tytuł utworu wskazuje na jego problematykę. Dotyczy ona przemijania, nietrwałości, barku stałości w życiu. Podmiot liryczny ukazuje to zagadnienie na wiele sposobów. Z jednej strony porusza wątek miłosny. Wczoraj, stwierdza osoba mówiąca w wierszu, imię ukochanego mężczyzny były dla niej tak słodkie i piękne jak róża. Natomiast dzisiaj ciąży na jej sercu jak kamień. Widzimy zatem, jak z dnia na dzień potrafią się zmienić ludzkie relacje, a nawet uczucia. Podmiot liryczny dobitnie podkreśla, że zostało nam dane tylko jedno życie. Możemy spędzić ten czas godnie i wspaniale, ale i tak nie będzie możliwe„ repetowanie żadnej zimy ani lata”. To od nas zależy, jak potoczą się nasze losy, jakich wyborów dokonamy...

Podobne wypracowania