Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Noe - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Noe to jedna z tych postaci Starego Testamentu, która pojawia się także na kartach Koranu. Ważną rolę pełni także w tradycji judaistycznej.

Prorok ten był synem Lameka. Jeśli prześledzić dokładny jego rodowód przekazany w Biblii dowiemy się także, że jego przodkiem w dziesiątym pokoleniu był Adam.

Noe był człowiekiem prawym, sprawiedliwym, co odróżniało go od innych. Dlatego właśnie jemu Bóg powierzył zadanie zbudowania arki tak dużej, by mogły zmieścić się do niej pary wszystkich zwierząt oraz cała rodzina proroka. Jedna z legend, których wiele dotyczy Noego mówi o tym, ze jego żona nie chciała wejść do zbudowanej przez męża łodzi, co spowodowało kłótnię miedzy małżonkami. Koran donosi zaś, że żona proroka próbowała przekonać wszystkich, że jej mąż jest szalony.

W końcu jednak, kiedy wszyscy znaleźli się już bezpiecznie w łodzi, Bóg zesłał na świat potop. Historia ta powtarza się zresztą w wielu mitologiach, a ostatnio została potwierdzona także przez badania geologiczne. Deszcz, jaki Jahwe spuścił na ziemię trwał 40 dni i nocy, a kiedy wreszcie przestał padać arka długo jeszcze dryfowała, zanim wody opadły i łódź osiadła na wzgórzu Ararat.

Wtedy Noe zszedł na ląd i złożył...

Podobne wypracowania