Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Agnieszka z Montepulciano - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Agnieszka dziewica urodziła się w roku 1268, 28 stycznia we włoskim Gracciano. Pochodziła ze szlacheckiej rodziny. Jej rodzicami byli Lorenzo i Maria Segni. Tamtejszym zwyczajem mając 9 lat, została oddana na wychowanie do klasztoru sakinek, gdzie jako 14-letnia dziewczyna postanowiła zostać zakonnicą.

Gdy Agnieszka miała zaledwie kilkanaście lat stanęła na czele grupy zakonnic, zakładając z nimi klasztor w miejscowości Prosceno, co poprzedzone było zgodą Stolicy Apostolskiej. Mimo jej sprzeciwów wybrano ją na przeoryszę tego klasztoru. Tam dała się poznać jako osoba pobożna, cierpliwa, pokorna i roztropna. Była mistyczką.

Do Agnieszki zaczęły zgłaszać się, jako do duchowej przewodniczki, młode dziewczęta pragnące poświęcić życie Bogu. Gdy te wieści dotarły do jej rodzinnego Moltepulciano, mieszkańcy zaprosili świętą do siebie. W roku 1306 założyła w swym miasteczku klasztor, który włączyła do dominikańskiej rodziny zakonnej. 

Święta Agnieszka zmarła w Montepulciano 20 kwietnia 1317 roku w otoczeniu sióstr-współtowarzyszek. Jej beatyfikacji dokonał papież Klemens VII w roku 1532. Kanonizacja miała miejsce 10 grudnia 1726 roku, czemu przewodniczył papież Benedykt XIII.

Zakonnica była obdarzona przez Boga...

Podobne wypracowania