Św. Mikołaj - życiorys, cuda, patronat
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Święty Mikołaj to jedna z postaci, które budzą niemal wyłącznie pozytywne skojarzenia. Jego święto, obchodzone 6 grudnia, przywodzi na myśl przede wszystkim prezenty i radość czerpaną z ich otrzymywania, ale także z wręczania. Przyjrzyjmy się sylwetce tego świętego i poznajmy dokładniej jego historię.
Mikołaj z Miry urodził się ok. 270r. w Patarze - w Azji Mniejszej. Był jedynym i wymarzonym dzieckiem w bardzo zamożnej rodzinie, która przez długi czas zanosiła do Boga prośby o potomstwo. Już od najmłodszych lat wykazywał się nie tylko wielką pobożnością, ale także troską o los ubogich. Po śmierci rodziców, odziedziczył całkiem pokaźny majątek. Oczywiście chętnie dzielił się nim z potrzebującymi, starając się uczynić ich życie bardziej znośnym. Jedna z historii o przyszłym biskupie Miry mówi o tym, że pewnego dnia jeden z mieszkańców Petary utracił cały swój majątek. Jego trzem córkom, którym zagroziło ubóstwo, coraz bliżej było do zejścia na złą drogę. Wtedy Mikołaj wziął trzy mieszki złota i wrzucił do ich domu przez okno. Pomogło to rodzinie wyjść na prostą i uratowało sumienia trzech kobiet. Stąd też w ikonografii często ukazuje się św. Mikołaja dzierżącego w rękach trzy mieszki złota lub trzy złote kule. Kiedy przyszły święty z Miry został biskupem, bardzo szybko zjednał sobie lud. Udało mu się to nie tylko dlatego, że był człowiekiem niezwykle hojnym, ale także dzięki jego wielkiej religijności.
W życiu Kościoła zaczął uczestniczyć na dobre dopiero w 313r. – po edykcie mediolańskim wydanym przez Konstantyna Wielkiego. Wcześniej wyznawcy chrześcijaństwa byli piętnowani przez Dioklecjana i łagodniejszego w swych działaniach – Konstancjusza Chlorusa. Przyjęło się, że św. Mikołaj brał udział w Soborze Nicejskim, podczas którego miał spoliczkować heretyka – Ariusza.
Życie biskupa Miry pełne było niezwykłych i wspaniałych czynów oraz cudów. Kiedy cesarz Konstancjusz skazał trzech mężczyzn na śmierć, św. Mikołaj udał się do stolicy, by prosić o łaskę dla swoich wiernych. Gdy hojny cudotwórca postanowił udać się na miejsce Męki Pańskiej – do Jerozolimy, na morzu wybuchł wielki sztorm. Święty nie tylko uciszył morze, ale także wskrzesił jednego z marynarzy, który stracił życie w czasie burzy. Przekazy opowiadają jeszcze o tym, że pewnego dnia przywrócił do życia trzech młodzieńców zamordowanych przez hotelarza. Tradycja wspomina także o jego wielkim poświęceniu, z jakim niósł pomoc ubogim ludziom podczas zarazy.
Mikołaj z Miry odszedł, by stanąć u boku Boga, dnia 6 grudnia 346r. (inne źródła podają także lata 345 i 352). Jego ciało (wydzielające zapach mirry) spoczywało w Mirze do 1089 roku, a 9. maja przeniesiono je do włoskiego miasta Bari. Już w XIII w., w szkołach im. św. Mikołaja, rozpoczęto rozdawać stypendia dla uczniów. Później utrwalił się zwyczaj ofiarowania prezentów (szczególnie dzieciom).
Wspomnienie św. Mikołaja przypada w Kościele Katolickim na dzień 6. grudnia. Cerkiew prawosławna obchodzi jego święto dwa razy w roku – w rocznicę śmierci oraz rocznicę przeniesienia ciała (19 grudnia i 22 maja według kalendarza gregoriańskiego).
Święty biskup Miry jest patronem m.in.: Rosji, żeglarzy, cukierników, gorzelników, kupców, sprzedawców, pielgrzymów, podróżnych, więźniów, obrońców wiary. W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupa. Często ukazywany jest podczas dokonywania cudów i wspaniałych czynów - wrzucając mieszki złota, innym razem przywracając życie zamordowanym, ratując rozbitków lub uciszając morze. Do jego atrybutów należą: chleb, mieszki złota, pastorał, księga, kotwica oraz okręt.
Święty Mikołaj to wielka postać historyczna – obdarzony niesamowitą wiarą i wspaniałomyślny biskup Miry. Jak widzimy, dzisiejszy sposób jego postrzegania jest zupełnie odmienny. Współczesna kultura stworzyła wizerunek nieco niezgrabnego, grubawego, siwego staruszka. Dzisiaj pamięta się przede wszystkim o komercyjnym wymiarze jego postaci, jednak warto mieć na uwadze to, że w działaniu św. Mikołaja sfera duchowa miała najważniejszy wymiar.
Podobne wypracowania do Św. Mikołaj - życiorys, cuda, patronat
- Religie Azji - opracowanie tematu
- Religie Afryki - opracowanie tematu
- Japonia - religia w Japonii. Opracowanie tematu
- Kanaan - opis, historia, znaczenie dla danej religii
- Talmud - co zawiera i czego naucza? Historia, geneza
- Szabas (szabat) - definicja, znaczenie, historia, geneza, opis
- Drzewo poznania dobra i zła - symbolika, znaczenie, historia
- Judaszowe srebrniki - znaczenie, geneza, opis
- Mojżesz - życiorys, proroctwa, opis
- Rzeź niewiniątek - geneza wyrażenia, znaczenie współczesne. Interpretacja
- Św. Monika - życiorys, patronat
- Św. Oliwia z Brescii - życiorys, patronat
- Św. Sebastian - życiorys, patronat
- Św. Szymon Słupnik - życiorys, patronat
- Św. Wiktoria - życiorys, patronat
- Trzej królowie - historia, dary, symbolika
- Św. Urszula Ledóchowska - życiorys, dokonania, patronat
- Św. Edyta Stein - biografia, poglądy, patronat
- Biblijny Samuel - życiorys, dokonania
- Św. Archanioł Rafał - patronat, cuda, opis