Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Mikołaj - życiorys, cuda, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Mikołaj to jedna z postaci, które budzą niemal wyłącznie pozytywne skojarzenia. Jego święto, obchodzone 6 grudnia, przywodzi na myśl przede wszystkim prezenty i radość czerpaną z ich otrzymywania, ale także z wręczania. Przyjrzyjmy się sylwetce tego świętego i poznajmy dokładniej jego historię.

Mikołaj z Miry urodził się ok. 270r. w Patarze - w Azji Mniejszej. Był jedynym i wymarzonym dzieckiem w bardzo zamożnej rodzinie, która przez długi czas zanosiła do Boga prośby o potomstwo. Już od najmłodszych lat wykazywał się nie tylko wielką pobożnością, ale także troską o los ubogich. Po śmierci rodziców, odziedziczył całkiem pokaźny majątek. Oczywiście chętnie dzielił się nim z potrzebującymi, starając się uczynić ich życie bardziej znośnym. Jedna z historii o przyszłym biskupie Miry mówi o tym, że pewnego dnia jeden z mieszkańców Petary utracił cały swój majątek. Jego trzem córkom, którym zagroziło ubóstwo, coraz bliżej było do zejścia na złą drogę. Wtedy Mikołaj wziął trzy mieszki złota i wrzucił do ich domu przez okno. Pomogło to rodzinie wyjść na prostą i uratowało sumienia trzech kobiet. Stąd też w ikonografii często ukazuje się św. Mikołaja dzierżącego w rękach trzy mieszki złota lub trzy złote kule....

Podobne wypracowania