Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Społeczeństwo obywatelskie - Aktywność obywatelska - definicja, znaczenie, przykłady. Aktywność obywatelska w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aktywność obywatelska rozumiana jest jako nieprzymuszona działalność społeczeństwa na arenie społeczno-politycznej. Mowa tu o udziale w życiu społeczności lokalnej, krajowej bądź międzynarodowej.

Aktywność obywatelska to jedna z cnót obywatelskich, którymi powinien charakteryzować się dobry obywatel państwa demokratycznego. Cecha ta jest bardzo pożądane przez władze, dlatego próbują zachęcić wszystkich obywateli do tego rodzaju aktywności. Każdy z nas powinien mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym środowisku, sam – według swoich możliwości – próbować zmienić kwestie, które nam nie odpowiadają. Aktywność obywatelska objawia się poprzez:

- czynny udział w wyborach,
- korzystanie z biernego prawa wyborczego,
- działalność w związkach zawodowych,
- uczestnictwo w związkach wyznaniowych,
- działalność w fundacjach,
- dziennikarstwo obywatelskie,
- działalność w stowarzyszeniach,
- zainteresowanie sprawami lokalnymi.

Najważniejszym wskaźnikiem aktywności społeczeństwa jest frekwencja wyborcza. W Polsce jest ona wciąż na zbyt niskim poziomie. Udział w wyborach jest u nas nieprzymuszony i stanowi indywidualną sprawą każdego obywatela; nikt nie może rozliczać ludzi z tego czy głosowali,...

Podobne wypracowania