Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Społeczeństwo obywatelskie - Aktywność obywatelska - definicja, znaczenie, przykłady. Aktywność obywatelska w Polsce

Aktywność obywatelska rozumiana jest jako nieprzymuszona działalność społeczeństwa na arenie społeczno-politycznej. Mowa tu o udziale w życiu społeczności lokalnej, krajowej bądź międzynarodowej.

Aktywność obywatelska to jedna z cnót obywatelskich, którymi powinien charakteryzować się dobry obywatel państwa demokratycznego. Cecha ta jest bardzo pożądane przez władze, dlatego próbują zachęcić wszystkich obywateli do tego rodzaju aktywności. Każdy z nas powinien mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym środowisku, sam – według swoich możliwości – próbować zmienić kwestie, które nam nie odpowiadają. Aktywność obywatelska objawia się poprzez:

- czynny udział w wyborach,
- korzystanie z biernego prawa wyborczego,
- działalność w związkach zawodowych,
- uczestnictwo w związkach wyznaniowych,
- działalność w fundacjach,
- dziennikarstwo obywatelskie,
- działalność w stowarzyszeniach,
- zainteresowanie sprawami lokalnymi.

Najważniejszym wskaźnikiem aktywności społeczeństwa jest frekwencja wyborcza. W Polsce jest ona wciąż na zbyt niskim poziomie. Udział w wyborach jest u nas nieprzymuszony i stanowi indywidualną sprawą każdego obywatela; nikt nie może rozliczać ludzi z tego czy głosowali, czy też nie. Udział w wyborach nie powinien być obowiązkowy, gdyż to od nas zależy, czy chcemy oddać na kogoś swój głos. Należy jednak pamiętać, że niegłosowanie jest również formą wyboru. Jeżeli nie pójdziemy do urn, to inni zdecydują za nas.

Polacy wciąż nie mają poczucia, że mogą coś odmienić, wydaje im się, że pójście na wybory nie przyniesie żadnego rezultatu. Należałoby to zmienić. Może gdyby częściej organizowano referenda, w których pytano by obywateli o trudne i dotąd nierozwiązane kwestie, mogłoby to przynieść efekt. Każde referendum, bez względu na frekwencję, powinno być wiążące. Pokazałoby to ludziom, że nawet kilku z nich jest w stanie dużo zdziałać.

Krajem o największej aktywności społeczeństwa jest Szwajcaria, bardzo często są tam organizowane referenda oraz wiece, na których obywatele mogą wypowiedzieć swoje zdanie na podjęte tematy, co wywołuje w nich poczucie, że każdy głos ma znaczenie. Może i Polska weźmie kiedyś przykład ze Szwajcarii i pokaże obywatelom, jak niewiele potrzeba, by czegoś dokonać.

Podobne wypracowania do Społeczeństwo obywatelskie - Aktywność obywatelska - definicja, znaczenie, przykłady. Aktywność obywatelska w Polsce