Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wikingowie i ich kultura i sztuka

Kultura i sztuka Wikingów do dzisiaj interesuje wielu ludzi, którzy kompletują i zbierają relikty z ich epoki. Wikingowie wsławili się niemalże w każdej dziedzinie życia społecznego. Posiadali swój panteon bogów, swoje pismo, technikę żeglugi, kunszt wojenny, uzbrojenie i zasady postępowania. Naczelnym bogiem Wikingów był Odyn, zwany też Wotanem, był bogiem wojny, magii i sprawiedliwości.

Drugim co do ważności bóstwem był Thor, bóg piorunów i błyskawic, a za nimi dalej był cały panteon bogów Asgardu, siedziby bogów północy. Frigg, Loki, Freya, Freyr, Baldr itd. Rody bogów dzieliły się na Asy i Wany, boginiami przeznaczenia były Norny, boginią piekła była Hel. Umarli wojownicy trafiać mieli, według wierzeń wikińskich, do tzw. Walhalla, miejsca gdzie zmarli wojownicy tzw. Einherjer ucztowali i biesiadowali pośród bogów. Z pola bitwy do Walhalla mógł trafić tylko ten, który zmarł w walce. Taki wojownik zabierany był przez dziewice Walkirię do raju wojowników. Koniec świata w kulturze Wikingów to Ragnarok, czyli zmierzch bogów, gdzie ostatecznie miała rozegrać się bitwa pomiędzy dobrem i złem, co z kolei skutkować miało nadejściem nowego świtu, w którym nastanie nowa era. Do dzisiaj znanym i popularnym ornamentem noszonym w postaci wisiorka przez Wikingów jest tzw. młot Thora – Mjollnir.

Wikingowie nosili ubrania z niedźwiedziej skóry, posiadali masę ozdób i bogato zdobionych naszyjników. Wikingowie mieli również swoje pismo tzw. futhark, czyli pismo runiczne. W zależności od położenia geograficznego futhark różnił się nieco od siebie, wyróżniamy kilka rodzajów tego pisma – starszy, młodszy, północy itd. Wikingowie posiadali również niesamowity kodeks etyczny zawarty w Eddzie w poemacie Havamal, słowach najwyższego, gdzie Odyn przedstawiał wartości, których należy przestrzegać.

Ogromną zasługą Wikingów było doprowadzenie do perfekcji techniki żeglugi. Długie, wąskie łodzie zwane drakkarami, potrafiły bardzo szybko się przemieszczać, wspaniały okręt wojenny oparty na technice wioślarskiej. Drakkary mogły pływać zarówno po oceanach jak i małych rzekach, były przystosowane do szybkiej żeglugi. Na dziobach mocowano różne rzeźby, które miały symbolizować potęgę Wikingów, miały również odstraszać wrogów. Byli pionierami w swej dziedzinie, rozwinęli żeglugę do perfekcji, co w tamtych czasach było rzeczą bardzo trudną. Kultura i sztuka Wikingów to również odzież, charakterystyczna, składająca się z różnych wzorów i ornamentów. Hełmy Wikingów, uzbrojenie – krótki miecz i okrągła tarcza. Wikingowie wprowadzili doskonałe wyroby ceramiczne, odzieżowe, charakterystyczny styl ubioru i uczesania.

W Skandynawii można dzisiaj zwiedzać muzea poświęcone tym morskim piratom, kultywuje się ich kulturę poprzez organizowanie festiwali, jak chociażby rodzimy festiwal w Wolinie. Charakterystyczne osady, statki, kodeks honorowy -  wszystko to sprawia, że kultura Wikingów wciąż żyje i wielu się z nią utożsamia.

Podobne wypracowania do Wikingowie i ich kultura i sztuka