Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wikingowie i ich kultura i sztuka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura i sztuka Wikingów do dzisiaj interesuje wielu ludzi, którzy kompletują i zbierają relikty z ich epoki. Wikingowie wsławili się niemalże w każdej dziedzinie życia społecznego. Posiadali swój panteon bogów, swoje pismo, technikę żeglugi, kunszt wojenny, uzbrojenie i zasady postępowania. Naczelnym bogiem Wikingów był Odyn, zwany też Wotanem, był bogiem wojny, magii i sprawiedliwości.

Drugim co do ważności bóstwem był Thor, bóg piorunów i błyskawic, a za nimi dalej był cały panteon bogów Asgardu, siedziby bogów północy. Frigg, Loki, Freya, Freyr, Baldr itd. Rody bogów dzieliły się na Asy i Wany, boginiami przeznaczenia były Norny, boginią piekła była Hel. Umarli wojownicy trafiać mieli, według wierzeń wikińskich, do tzw. Walhalla, miejsca gdzie zmarli wojownicy tzw. Einherjer ucztowali i biesiadowali pośród bogów. Z pola bitwy do Walhalla mógł trafić tylko ten, który zmarł w walce. Taki wojownik zabierany był przez dziewice Walkirię do raju wojowników. Koniec świata w kulturze Wikingów to Ragnarok, czyli zmierzch bogów, gdzie ostatecznie miała rozegrać się bitwa pomiędzy dobrem i złem, co z kolei skutkować miało nadejściem nowego świtu,...

Podobne wypracowania