Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sytuacja w Bułgarii - Bułgaria po II wojnie światowej

We wrześniu 1944 roku rozpoczęły się czystki wśród tych, którzy sprawowali władzę podczas trwania wojny. Zapadło tysiące wyroków śmierci - był to rachunek wystawiony za współpracę z faszystowskimi Niemcami. Wraz z tym działaniem rozpoczęło się uzależnienie kraju od Związku Radzieckiego.

W tym samym czasie, we wrześniu 1944 roku, powrócił do kraju Georgi Dimitrow, który jednak rozpoczął krytykę procesu uzależniania Bułgarii od ZSRR. Spotkało się to z natychmiastową reakcją - padło oskarżenie o czynną współpracę z brytyjskim wywiadem. Został zmuszony do przekazania swych wpływów. Władzę przejął Nikoła Petkow. Zaczęto przygotowania do wyborów. Schemat działania był taki, jak w innych krajach, w których Związek Radziecki postanowił przejąć realną władzę - zniszczenie opozycji.

Rozpoczęła się nagonka i aresztowania. Ograniczono wolność prasy, wprowadzając restrykcyjną cenzurę, a jednocześnie prowadząc kampanie wyborczą na jej łamach. Wybory 1945 roku dały władzę komunistom. Dnia 8 września 1946 roku została proklamowana Bułgarska Republika Ludowa. Przed wyborami z października 1946 roku rozpoczęły się kolejne czystki. Tym razem ich ofiarą padł N. Petkow, który został skazany na śmierć. Na scenę polityczną powrócił Georgi Dimitrow, formułując nowy komunistyczny rząd. Bułgaria dostała się pod ścisłe wpływy Stalina.

Podobne wypracowania do Sytuacja w Bułgarii - Bułgaria po II wojnie światowej