Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa pod Platejami - kampania roku 479 p.n.e.

bitwy, starożytność, opracowanie, Grecja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przegrana bitwa pod Salaminą nie spowodowała ostatecznego wycofania się Persów z Grecji, a jedynie czasowe (zimowe) zawieszenie działań wojennych. Wycofując się do Babilonii, gdzie wybuchło powstanie, Kserkses pozostawił w Grecji znaczne siły pod wodzą Mardoniusza. Dowódca ten okres zimy wykorzystał na agitacje wśród Ateńczyków, którzy za sprawą potęgi morskiej, jaką dysponowali, zrobili na Persach olbrzymie wrażenie. Ponieważ działania te nie przynosiły skutku, Mardoniusz ponownie odwołał się do siły – wkroczył do Attyki i ją spustoszył.

Reakcja strony Greckiej była bardzo niejednoznaczna, Sparta bowiem nie zamierzała podejmować żadnych akcji rewanżowych. Poskutkowały dopiero groźby Temistoklesa – Spartanie na czele sił Związku Peloponeskiego ruszyli do walki. Na wieść o zbliżaniu się armii greckiej Mardoniusz wycofał się z górzystej Attyki do Beocji i tam, pod Platejami, rozbił obóz. Wybór miejsca nie był przypadkowy – dowódca perski liczył, że na tym terenie konnica da mu zdecydowaną przewagę.

Siły greckie zgromadzone pod Platejami liczyły kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy, w tym 7 tysięcy Spartan. Persów było dwukrotnie więcej.

Początkowy etap batalii odbywał się zgodnie...

Podobne wypracowania