Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wizyta E. Gierka w USA (październik '74) - przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lata siedemdziesiąte przyniosły chwilowe odprężenie i stopniowy rozwój dyplomacji władz PRL. Nastąpiło lekkie uniezależnienie się aparatu polskiej władzy od Moskwy. Rozpoczęto szeroki zakres polityki zagranicznej, czego ukoronowaniem była wizyta sekretarza PZPR Edwarda Gierka w Białym Domu w USA.

Edward Gierek przebywał w Stanach Zjednoczonych od 8 do 13 października 1974 r. jego wizytę postrzegano bardzo oficjalnie. Niestety nikt z amerykańskich polityków nie traktował Gierka jako głowę polskiego państwa a raczej uznawano go za namiestnika Kremla. Była to pierwsza wizyta polskich władz w Stanach Zjednoczonych i ogromny krok naprzód w stosunkach dyplomatycznych. Edward Gierek spotkałem się z prezydentem USA - Geraldem Fordem.

Gierek wygłosił przemówienie w siedzibie ONZ w Nowym Yorku. Gierek otworzył Polskę na zachód, tak dziś uważają historycy, jego zasługi w tej mierze są nieocenione. W 1972 r. pierwszą wizytę w Polsce odbył prezydent USA Richard Nixon. Edward Gierek próbował więc zrewanżować się za ten wspaniały gest amerykańskich przywódców. Skutkiem tej wizyty było nawiązanie dyplomatycznych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, które później zaowocowały dobrą pomocą USA, szczególnie...

Podobne wypracowania