Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mapa polityczna XIX-wiecznej Europy i świata

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jedną z ważniejszych zmian na XIX-wiecznej mapie Europy był fakt zniknięcia niepodległej Polski, która została rozparcelowana pomiędzy trzech zaborców – Prusy, Austrię oraz Rosję. Co prawda w zamian za to pojawiło się w centrum Europy nieco inne państwo, które sugerowało ciągłość istnienia państwowości polskiej, lecz była one podległa rządom zaborczym. W 1807 roku pojawiło się Księstwo Warszawskie, a po roku 1815 Królestwo Polskie.

XIX wiek był wiekiem niespokojnym, gdyż z jednej strony Europą targały nieustanne konflikty wewnętrzne i zewnętrzne, choćby Wiosna Ludów, która wstrząsnęła posadami Starego Kontynentu, czy też działania Napoleona Bonaparte, który podporządkował sobie znaczną część Europy. Pokonał kolejnych wrogów, osadzając na ich miejscu ludzi, którym ufał i wierzył, że będą stali po jego stronie. Pokonał Prusy i Austrię, wyswobodził Polskę, choć z drugiej strony nie nadał jej pełnej niepodległości, co raczej ograniczoną autonomię. Wkrótce ruszył na Moskwę, jednak mroźna zima okazała się zbyt zabójcza dla jego wojska, a Napoleon okazał się wielkim przegranym. W międzyczasie próbował swoich sił także w Afryce.

Przyglądając się XIX wiecznej mapie Europy dostrzeżemy,...

Podobne wypracowania