Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieszko I - co zrobił dla Polski? Rządy Mieszka I

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mieszko I uznawany jest za faktycznego twórcę wczesnośredniowiecznego państwa polskiego i pierwszego szerzej znanego jego księcia. Władzę nad plemiennym związkiem Polan objął prawdopodobnie w latach 950-960 (ze względu na brak źródeł ustalenie dokładnej daty nie jest możliwe) po śmierci swojego ojca, Siemomysła. Nie wiadomo także jakie ziemie wchodziły w skład jego ojcowizny, ale na pewno były wśród nich dzisiejsza Wielopolska oraz ziemia Goplan a prawdopodobnie władza księcia Polan sięgała także na terytoria Mazowszan i częściowo Pomorze Wschodnie.

Państwo Mieszka I w początkowym okresie było dość rozległe oraz zamieszkałe przez ludność mówiąca w gruncie rzeczy jednym językiem i stojąca na podobnym poziomie gospodarczym, lecz wówczas kluczową wartością spajającą poszczególne ziemie była przynależność plemienna. Książę dążył do skonsolidowania wewnętrznego swojego kraju, które umożliwiłoby mu podjęcie ekspansji na sąsiednie terytoria. Po przyłączeniu Mazowsza, Mieszko I skupił się na ziemiach nadodrzańskich, które stanowiły już bezpośrednią strefę wpływów niemieckich. Wojny z margrabiami Rzeszy zakończyły się jednak niepowodzeniem i decyzją księcia o płaceniu regularnego trybutu na rzecz cesarza.

Następnie,...

Podobne wypracowania