Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hannibal - sylwetka wodza i jego podboje. Charakterystyka

Hannibal na świat przyszedł w roku 247 p.n.e. Jego ojcem był Hamilkar Barkas. W historii zasłynął jako dowódca armii Kartaginy. Dowództwo nad wojskiem zostało mu powierzone w roku 221 p.n.e. Jako wódz wsławił się swoimi podbojami, odwagą, ale też okrucieństwem.

Dowódca kartagiński nie uginał się przed żadnym niebezpieczeństwem. Nie przerażał go również nawet najsilniejszy przeciwnik. W roku 219 p.n.e., czyli niespełna dwa lata po objęciu dowodzenia, postanowił podbić Sagunto sprzymierzone z Rzymem. Wiadome było, iż atakując sojusznika Rzymu, nie pozostanie to bez echa. Faktycznie tak też się stało. Zebrał swoje oddziały i wyruszył do Wiecznego Miasta. Pokonał Pireneje i Alpy, ażeby dotrzeć do celu. Do walki ruszył nie tylko z uzbrojonymi żołnierzami, ale zabrał ze sobą również słonie. Walki Kartaginy i Rzymu do historii przeszły, jako druga wojna punicka.

Hannibal dzielnie rozprawiał się z przeciwnikiem. Pierwszym, który poniósł klęskę z jego ręki, był Korneliusz Scypion, który cudem ocalił swe życie. Następnym, który nie zdołał pokonać armii Kartagińczyka, był Semproniusz, który poniósł sromotną porażkę w bitwie nad Trebią. Inne bitwy z jego udziałem, które przeszły do historii, to starcie nad jeziorem Trazymeńskim i pod Kannami. Rzymianie musieli przyznać, że nie są w stanie pokonać Hannibala i jego armii. Zachęcony sukcesami, kilka lat później Kartagińczyk postanowił raz jeszcze wyprawić się na Rzym i tym razem go podbić. Nie udało się mu jednak tego dokonać. Powstrzymał go Scypion Afrykański. Bitwa pod Zamą, która miała miejsce w roku 202 p.n.e. również zaliczana jest do najsławniejszych tamtego okresu. Rzym zwyciężył Kartaginę.

Dalsze losy Hannibala związane są z dworem Antiocha III Wielkiego, u którego on właśnie przebywał. Dobroczyńca również miał wielkie plany związane z Rzymem. Podobnie jak Kartagińczyk, poniósł porażkę. Hannibal nie miał już innych wpływowych sojuszników, którzy udzielić mogliby mu wsparcia. W związku z trwającą na niego rzymską nagonką, postanowił odebrać sobie życie.

W roku 183 p.n.e. Hannibal Barkas popełnił samobójstwo zażywając truciznę.

Podobne wypracowania do Hannibal - sylwetka wodza i jego podboje. Charakterystyka