Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytny Rzym - podboje. Podbój świata śródziemnomorskiego przez Rzym

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ekspansja zjednoczonej Italii pod wodzą Rzymu zataczała coraz szersze kręgi. Rzymianie opanowali cały Półwysep Apeniński i rozpoczęli podbój Basenu Śródziemnomorskiego atakiem na Sycylię. W ówczesnym świecie w tym rejonie istniała tylko jedna potęga, która mogła przeciwstawić się Rzymowi - była nią Kartagina - a ponieważ ekspansywna polityka Rzymu stawała się faktem, konfrontacja tych dwóch sił była tylko kwestią czasu.

Rzym z dobrze zorganizowaną armią i dobrą taktyką rósł w siłę. Rozpoczął więc podbój świata śródziemnomorskiego. Żyzne i strategiczne tereny były bardzo atrakcyjne dla Rzymian. W 264 r. p.n.e. Rzymianie wyruszyli na Sycylię, która w większości była kontrolowana przez Kartagińczyków. Był to początek równi pochyłej dla Rzymu - efektem były długoletnie wojny z Kartaginą, tzw. wojny punickie. Sycylia stała się przyczyną I wojny punickiej (264-241 p.n.e.), która w większości toczyła się na morzu.

Kartagina była morską potęgą, z którą Rzymianie nie mogli się równać. Rozpoczęli oni więc budowę swojej własnej floty, doprowadzając ją do perfekcji i budując w ten sposób jej konkurencyjność wobec kartagińskiej floty. Zaciekłe walki przynosiły różne...

Podobne wypracowania