Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna stuletnia - Konflikt angielsko-francuski - skutki dla Europy

Wojna stuletnie toczyła się w latach 1333-1453 r., toczona była przez dwa mocarstwa - Anglię i Francję. Miała ona ogromne znaczenie dla Europy, ponieważ ustaliła wiele nowych ram terytorialnych i granic. W wyniku wojny stuletniej narodziła się nowa Francja. Uczestnicy wojny stali się bohaterami narodowymi, tak jak na przykład Joanna d’Arc.

Powodem konfliktu było dziedziczenie tronu francuskiego oraz angielskie uzurpacje do francuskiej korony. Edward III, król Anglii miał nadzieję otrzymać koronę francuską. Jednak tron francuski oddano bocznej linii Walezjuszy. Wzbudziło to sprzeciw Edwarda III, który musiał złożyć hołd lenny Filipowi VI. Przyczyną zaognienia stosunków angielsko-francuskich była Flandria, ważne strategiczne miejsce, ośrodek produkcji sukna. Na problem wysunęła się sprawa Szkocji, którą Francuzi potajemnie wspierali przeciwko królowi Anglii. Przyczyną wojny stuletniej była również zwyczajną chęć posiadania bogactw, jakie Anglicy widzieli na kontynencie europejskim. Doszło więc do wybuchu wojny stuletniej, której skutki są odczuwalne do dziś w kwestiach terytorialnych.

Działania wojenne trwało blisko sto lat. W 1453 r. zawarto pokój, którego warunki były ciężkie dla Francji. Burgundia wyrzekła się sojuszu z Anglią, a Anglicy w obawie przed brakiem wsparcia na kontynencie ostatecznie wycofali się z Francji, zatrzymując tylko port Calais. Ostatecznie, w wyniku wojny stuletniej Francja odzyskała księstwo Burgundii i Pikardię, resztę posiadłości przejęli Habsburgowie. Przejęcie spadku po książętach burgundzkich i dostanie się Habsburgów na tereny Niderlandów skutkowało tym, że konflikt francusko-habsburski ciągnął się aż do początków XX wieku. Oba kraje, zarówno Francja jak i Anglia zostały zrujnowane gospodarczo i militarnie. Francja jednak stosunkowo szybko wróciła do normy, z kolei Anglia borykała się jeszcze ze skutkami wojny stuletniej przez około 30 lat, czego efektem była wojna tzw. Dwóch Róż (1455-1485) gdzie doszło do walki dwóch rodów o władze - Lancasterów i Yorków. Spór ten przerodził się w wojnę domową.

Podobne wypracowania do Wojna stuletnia - Konflikt angielsko-francuski - skutki dla Europy