Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cesarz Oktawian August - ciekawostki, biografia, pryncypat, podboje - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

to Oktawian odebrał afrykańskie prowincje Lepidusowi i zerwał kontakty z Markiem Antoniuszem, pochłoniętym romansem z Kleopatrą VII i umacnianiem jej wpływów w Egipcie. Uznanie przez niedawnego sojusznika syna Kleopatry i Juliusza Cezara - Cezariona, za pełnoprawnego spadkobiercę poprzedniego dyktatora doprowadziło do wojny, w wyniku której Kleopatra i Marek Antoniusz, po klęsce w bitwie pod Akcjum, popełnili samobójstwo. Cezariona, Oktawian skazał na śmierć, a Egipt uczynił rzymską prowincją, pieczętując swoją pozycję jedynego legalnego następcy Juliusza Cezara.

W 29 r. p.n.e. Oktawian przeforsował wprowadzenie cenzusu politycznego, pozwalającego mu obsadzić senat swymi poplecznikami. Dwa lata później, 16 stycznia 27 r. p.n.e., senatorowie przyznali mu tytuł Augustus, co formalnie czyniło go pierwszym cesarzem Rzymu. Znając wrodzoną niechęć obywateli Wiecznego Miasta do autorytarnych rządów, Oktawian starał się podtrzymywać złudzenia ustroju republikańskiego.

W ciągu kolejnych dwudziestu pięciu lat skupił w swoich rękach wszystkie najważniejsze tytuły państwowe: w 23. roku powierzono mu władzę nad wojskiem i urzędy cenzora oraz trybuna ludowego. Po śmierci Lepidusa w 12 r. p.n.e. zastąpił go na stanowisku Pontifex Maximus, najwyższego...

Podobne wypracowania