Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna stuletnia - bitwy. Najważniejsze bitwy wojny stuletniej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna stuletnia to długotrwała seria kolejnych wielkich kampanii, organizowanych z niezwykłym trudem angielskich sił ekspedycyjnych oraz akcji obronnych, a w drugiej fazie konfliktu także ofensywnych przedsięwzięć francuskich. Decydującą jednak rolę w poszczególnych etapach tej wielkiej wojny odegrały (jak to zazwyczaj w średniowieczu) bezpośrednie starcia pomiędzy wrogimi armiami. Wielkie bitwy wojny stuletniej przeszły do historii nie tylko ze względu na swoje znaczenie dla losów konfliktu, ale również z powodu swojego masowego charakteru oraz wprowadzanych stopniowo kolejnych innowacji taktycznych oraz nowinek technicznych, które w następnych wiekach na trwałe zakorzeniły się w europejskiej sztuce wojennej.

Pierwszą wartym uwagi starciem wojny stuletniej była bitwa pod Crecy, rozegrana 26. sierpnia roku 1346. Inicjatywę strategiczną posiadała w niej doskonale zorganizowana armia angielska, która już 24. sierpnia pojawiła się na polu bitwy i zajęła korzystniejszą pozycję na wzgórzach. Dwa dni później przybyła pod Crecy znacznie liczniejsza, ponad 30-tysięczna, armia francuska dowodzona osobiście przez króla Filipa VI, składająca się głównie z ciężkiej jazdy feudalnej. Siły angielskie były niemal trzykrotnie...

Podobne wypracowania