Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Memoriał episkopatu polskiego (21.01.1977 r.)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W wyniku odprężenia się sytuacji politycznej w Polsce, Episkopat przyjął odpowiednią strategię dialogu z władzą. Z jednej strony zaczął prowadzić dialog z władzą, z drugiej zaś zachęcał i podbudowywał moralnie tłum i społeczeństwo do walki o swobody narodowe. Komuniści zaczęli obawiać się siły kościoła i rozpoczęli powolny i stopniowy sojusz z kościołem, mając nadzieję na polepszenie dyskusji i zawarcie dialogu.

Episkopat wykorzystał tą sytuację i w 1977 r. doszło do spotkania dzięki prymasowi Wyszyńskiemu, Edwarda Gierka z papieżem. Nastąpiło chwilowe ocieplenie stosunków z Watykanem. 21 stycznia 1977 r. episkopat wystapił z kolejnym memoriałem do rządu w którym zaczął domagać się gruntownej naprawy sytuacji gospodarczej, ekonomicznej i społecznej. Kościół widział, że sytuacja zaczyna sprzyjać dialogowi i powszechnemu odprężeniu, mógł też więc zastosować powolne i swobodne ataki na władzę, wiedząc, że władza szuka w kościele sojusznika.

Kościół miał ogromny wpływ na społeczeństwo, stąd też władze musiały się z nim liczyć i chociaż początkowe problemy w dialogu nie wróżyły sojuszu to jednak w 1977 r. osiągnięto konsensus i władza ludowa rozpoczęła dialog z kościołem . Memoriał episkopatu polskie z 21 stycznia 1977 r. jasno...

Podobne wypracowania